W jakim celu ...

Awatar użytkownika
Łukasz
Ekspert
Posty: 2526
Rejestracja: 2009-01-02, 16:00
Lokalizacja: Kressendorf

W jakim celu ...

Post autor: Łukasz »

Na wstępie tego postu chciazłbym podkreślić, iż jestem totalnym laikiem w tych sprawach i proszę nie bić za niektóre głupie pytania, aczkolwiek nie posiadam (jeszcze) odpowiedniej wiedzy źródłowej w związku z czym pytam tutaj :)

Czy ktoś może mi wyjaśnić dlaczego, po co tudzież w jakim celu w niektórych bunkrach była wysujnięta jedna ściana, jak na zdjęciu poniżej?

Obrazek

...drugie pytanie - w niektórych schronach jakie miałem okazje widzień (Linii Mołotowa), po tej samej stronie co wejście do schronu niewielką szparę na kilka centymetrów, mniej więcej wysokości podobnej jak wejście. Czemu ona służyła ? (na zdjęciu zamurowane)

Obrazek

i trzecie pytanie do tego samego zdjęcia. Czy może mi ktoś wytłumaczyć sens wyjścia ewakuacyjnego w umieszczanego z poziomu -1 zaraz przy wejściu głównym?
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Schron jaki zaprezentowałeś na pierwszym zdjęciu jest to BSB do ognia bocznego dla ckm lub armaty ppanc. Budowano ten schron w odmianach: jednoizbowy oraz jednoizbowy z przelotnią. Wyróżniała go, jak piszesz "wysunieta jedna ściana" czyli orylon (orilion, ucho)mający ochronić ścianę boczną schronu ze strzelnicą przed ogniem ukośnym.

Wyjście ewakuacyjne - dlaczego tu... mozliwość ochrony (strzelnica), miejsce potencjalnie niewidoczne przez wroga (zapole schronu), w armii czerwonej jak mi się wydaje nie było mozliwości odwrotu (oficer NKWD), możliwość wydostania sie ze schronu w sytuacji zaklinowania drzwi, lepsze samopoczucie załogi zamknietej w schronie, że istnieje taka możliwość wyjścia na zewnatrz...


Wejście do dużych schronów prowadziło przez przelotnie ze szczeliną detonacyjną, zapobiegającą uszkodzeniu drzwi pancernych przez falę uderzeniową wybuchających w pobliżu pocisków lub w przedsionku innych ładunków. Szczelina detonacyjna w zależności od szerokości była zabezpieczona stalowymi prętami zatopionymi w betonie lub zabezpieczone kratą, podobnie jak wejscie do przedsionka.
Załączniki
ml03.jpg
ml03.jpg (25.63 KiB) Przejrzano 8593 razy
ml02.jpg
ml02.jpg (38.39 KiB) Przejrzano 8593 razy
ml01.jpg
ml01.jpg (46.31 KiB) Przejrzano 8593 razy
Shiman
Ekspert
Posty: 3332
Rejestracja: 2008-12-30, 20:05
Lokalizacja: KR

Post autor: Shiman »

dodam jeszcze dwa slowa co do wyjscia ewakuacyjnego: nie we wszystkich obiektach wystepuje wlaz bezposrednio pod wejsciem do DOTa. Tzn w czesci obiektow jednokondygnacyjnych ze wzgledu na 1 poziom bylo one umiejscowione z boku obiektu a wejscie znajdowalo sie w pomieszczeniach niebojowych w czesci nienarazonej.
Awatar użytkownika
Łukasz
Ekspert
Posty: 2526
Rejestracja: 2009-01-02, 16:00
Lokalizacja: Kressendorf

Post autor: Łukasz »

aha i wszystko jasne. Wielkie dzięki za pomoc :!:
ODPOWIEDZ