ZHP czy ZHR?

Czyli co ślina na język przyniesie... ale bez przesady
Tatarczuk
Nowy
Posty: 43
Rejestracja: 2010-05-15, 12:15
Lokalizacja: Krzeszowice

ZHP czy ZHR?

Post autor: Tatarczuk »

ZHP wbrew temu co twierdzi Szymon powstało pierwsze

Związek Harcerstwa Polskiego powstał dokładnie 1 Listopada 1918r. z połączenia wszystkich wcześniej działających organizacji harcerskich i skautowych, z trzech zaborów. Jest wychowawczym, patriotycznym, dobrowolnym i samorządnym stowarzyszeniem otwartym dla wszystkich bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie.

Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej powstał 12 lutego 1989r. utworzony przez grupe instruktorów ZHP-u

mam nadzieje ze przekonałem Cie do tego ze ZHP założono wcześniej:P
Shiman
Ekspert
Posty: 3332
Rejestracja: 2008-12-30, 20:05
Lokalizacja: KR

Post autor: Shiman »

Ano i nie twierdzę tylko się dopytuje - ciekawa wizja postania na stronie ZHR odwołujące się do tych starszych tradycji..

http://www.zhr.pl/strony/strona-g%C5%82 ... a/historia
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

"Wraz z zakończeniem I Wojny Światowej, pada pytanie "Czy harcerstwo jest dalej potrzebne?" Wszak cel został osiągnięty Polska Niepodległa!
Na odbywającym się w Lublinie Zjeździe przedstawiciele organizacji dzielnicowych powołują Związek Harcerstwa Polskiego. Do kierownictwa Związkiem powołano Naczelną Radę Harcerską, w której składzie znaleźli się przedstawiciele większych ośrodków dzielnicowych. Przed nową organizacją staje zadanie walki o granicę Rzeczypospolitej. Pojawia się coraz więcej informacji o walczących harcerzach w obronie Lwowa, przy rozbrajaniu Niemców, udzielających się w Plebiscytach, Powstaniach ... wreszcie uczestnikach Wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920 roku. Wielu młodych chłopców oraz instruktorów nie powraca z tych walk, oddając życie w obronie Polski. "
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Mephisto
Starszy redaktor
Posty: 1403
Rejestracja: 2009-10-01, 21:12
Lokalizacja: Nawojowa Góra/Kraków

Post autor: Mephisto »

Czyli reasumując sprawa się gmatwa i to solidnie, bo prawowitych następców jest kilku po nieboszczce ZHP sanacyjnej i każdy ma rację. Nie wnikając w niuanse powiem tyle: w ZHP (tym zwanym 1956) byłem od roku 1979 i wiele widziałem. Służbę zakończyłem około 1993 i wtedy już wiele się mówiło na temat różnic między ZHP i ZHRem. Wszędzie są dobre i złe strony ale moim zdaniem nie da się w tej chwili jednoznacznie stwierdzić, że to ZHR jest prawowitym spadkobiercą idei R Baden-Powella, a ZHP jest złe i komunistyczne... W ZHP było wielu wartościowych ludzi ale były też i świnie (jak wszędzie zresztą). Pamiętam dobrze zlot Pola Grunwaldu 1988 i wtedy nikt nawet nie słyszał o ZHR (z tekstu zapodanego przez Shimana wynika że już wtedy działali). Za moich czasów harcerze zajmowali się tym czym według mnie powinni się byli zajmować więc byli pełnoprawnymi harcerzami. Obecnie jest wybór i to jest dobre ale te sprawa prawdziwych i jedynie następców nosi znamiona lekkiej komedii.
Tatarczuk
Nowy
Posty: 43
Rejestracja: 2010-05-15, 12:15
Lokalizacja: Krzeszowice

Post autor: Tatarczuk »

jazdy kto nalezy do ZHP czy ZHR jest harcerzem nie różniącym sie niczym procz munduru i obyczajowości...fakt ze spór dobre czy złe nie ma sensui jest bezcelowe a to ze ludzie z ZHP-u najeżdzaja na ZHR podobnie jak w druga strone robia z tego zartu i nic z tych rzeczy nie powinno sie brac na powaznie. :-)
Shiman
Ekspert
Posty: 3332
Rejestracja: 2008-12-30, 20:05
Lokalizacja: KR

Post autor: Shiman »

To w końcu ile jest tych ZHP - 2? :roll:
Mephisto
Starszy redaktor
Posty: 1403
Rejestracja: 2009-10-01, 21:12
Lokalizacja: Nawojowa Góra/Kraków

Post autor: Mephisto »

Oraganizacji o podobnym profilu jest kilka, ZHP oficjalnie jedno - ale ZHR mieni się tym jedynym prawdziwym i oczywiście ZHP też, nie licząc kilku innych jedynie prawdziwych... Ponoć z powodu zbyt dużej liczby tych organizacji i braku możliwości porozumienia Polska nie jest ofcjalnie w szeregach światowej organizacji skautowej (tylko tak słyszałem, a nie mam czasu w necie pogrzebać na ten temat).
Shiman
Ekspert
Posty: 3332
Rejestracja: 2008-12-30, 20:05
Lokalizacja: KR

Post autor: Shiman »

Chyba nie jest aż tak źle bo w 2003 r. w Żelazku k. Ogrodzieńca odbył się międzynarodowy zlot skautów Eurojam 2003 - 9 000 ludzi... No chyba, że impreza ta była kolejną okazją do podziałów. :-/
Mephisto
Starszy redaktor
Posty: 1403
Rejestracja: 2009-10-01, 21:12
Lokalizacja: Nawojowa Góra/Kraków

Post autor: Mephisto »

Pytanie czy to nie jest podobnie jak z Miss Polski i Miss Polonia - niby to samo, a jednak 2 niezależne imprezy wzajenie się zawlaczające...
Awatar użytkownika
lipton
Ekspert
Posty: 2572
Rejestracja: 2008-12-29, 16:17
Lokalizacja: Nova Sandecz

Post autor: lipton »

I dwie królowe :mrgreen:
Polka na erkaem i granaty... Orkiestra tusz!
Tatarczuk
Nowy
Posty: 43
Rejestracja: 2010-05-15, 12:15
Lokalizacja: Krzeszowice

Post autor: Tatarczuk »

Polska jest w światowej organizacji skautowskiej...a propos duzych imprez skautowskich w 2007 w krakowie odbyła sie konferencja ISGF(miedzynarodowa konferencja seniorów skautingu) wiem bo miałem okazje obstawiac ta impreze pod hufcem krzeszowice który był współorganizatorem :)ZHP jest bardziej uniwersalne i a polityczne w przeciwienstwie do ZHR,to ZHP walczyło z niemcami podczas IIwś i w powstaniu warszawskim. Ba wiekszosc walczacych w wojnie polsko- bolszewickiej i w obronie Lwowa to byli harcerze z ZHP-u i skauci europy dlatego nalezy sie im wiekszy szacunek niz ZHR. ZHP jest jedno a ZHR drugie obydwa sa oficjalnymi organizacjami skautowymie w polsceale ZHP ma troche wiecej przywilejów poprzedni rok alo jeszcze poprzedni był rokiem Zwiazku Harcerstwa Polskiego
Zablokowany