Miejsce Pamięci u stóp Boga Ojca

Moderator: szkieletek

Franek D.
Początkujący
Posty: 86
Rejestracja: 2014-11-29, 20:42
Lokalizacja: Gdów

Miejsce Pamięci u stóp Boga Ojca

Post autor: Franek D. »

2 października 1943 r. gubernator Hans Frank wydał rozporządzenie "O zwalczaniu zamachów na niemieckie dzieło odbudowy w Generalnym Gubernatorstwie". Od tej pory, za jakiekolwiek czyny uznane za wymierzone w niemiecki ład i porządek, okupant przeprowadzał masowe egzekucje na ludności cywilnej. Na murach miast pojawiły się Afisze Śmierci, obwieszczające nazwiska osób skazanych i straconych.

W Krakowie, u stóp starego kościołka św. Benedykta, przy trakcie lwowskim Lemberg- Josefstadt/Wolne Królewskie Miasto Podgórze/, naprzeciw Starego Cmentarza, od końca XVIII w. działał słynny Zajazd Pod św. Benedyktem, nazywany też Pod Bogiem Ojcem. W poł. XIX w. gmach zamieniono na koszary kompanii piechoty i plutonu ckm z 56 wadowickiego pułku piechoty. W tym historycznym budynku, na 2 tygodnie przed znaną nam wszystkim datą Odzyskaniem Niepodległości, w dniu 31 października 1918 r. polscy żołnierze pod dowództwem ppor. Franciszka Pustelnika rozbroili pozostałych w koszarach żołnierzy austriackich i z grupą por. Antoniego Stawarza, przeszli do Rynku Głównego Krakowa, gdzie ogłosili Niepodległość!

W czasie okupacji, w budynkach zaplecza mieściła się filia zakładu karnego z ul Senackiej 3. W samym budynku były mieszkania dla funkcjonariuszy więziennych. 18 listopada 43 r. o godz. 6:30 ktoś zabił wychodzącego z budynku strażnika więziennego, słynącego z wykonywania wyroków śmierci na Polakach. Późniejsze dochodzenie wywiadu AK wykazało, że przyczyną śmierci były porachunki rodzinne, a zabójcą okazał się szwagier strażnika.

Za dwa dni, przed budynkiem, u stóp miłosiernego Boga Ojca, dokonano publicznej egzekucji na 10 Polakach. Długo obwieszczały o tym rozwieszone po mieście Afisze Śmierci.

Tablica umieszczona została w jednej z nisz barokowej kapliczki z Bogiem Ojcem.
Załączniki
BĂłg Ojciec.jpg
BĂłg Ojciec.jpg (98.5 KiB) Przejrzano 5890 razy
Kapliczka pod Fortem Benedykt - tablica pamiĂŞci.jpg
Kapliczka pod Fortem Benedykt - tablica pamiĂŞci.jpg (114.94 KiB) Przejrzano 5890 razy
Kapliczka pod Fortem Benedykt - Miejsce PamiĂŞci.jpg
Kapliczka pod Fortem Benedykt - Miejsce PamiĂŞci.jpg (115.91 KiB) Przejrzano 5890 razy
Dawne wiĂŞzienie pod Benedyktem.jpg
Dawne wiĂŞzienie pod Benedyktem.jpg (110.77 KiB) Przejrzano 5890 razy
Podworze historycznych koszar pod Benedyktem.jpg
Podworze historycznych koszar pod Benedyktem.jpg (111.63 KiB) Przejrzano 5890 razy
Zajazd Pod Benedyktem i kapliczka.jpg
Zajazd Pod Benedyktem i kapliczka.jpg (105.56 KiB) Przejrzano 5890 razy
Stary Cmentarz PodgĂłrski, Fort Benedykt, kapliczka Boga Ojca.jpg
Stary Cmentarz PodgĂłrski, Fort Benedykt, kapliczka Boga Ojca.jpg (104.82 KiB) Przejrzano 5890 razy
Franek D.
Początkujący
Posty: 86
Rejestracja: 2014-11-29, 20:42
Lokalizacja: Gdów

Post autor: Franek D. »

Za skrytobójcze zamordowanie w dniu 18 XI 1943 r. pracującego w niemieckiej służbie dozorcy więzienia św. Michała w Krakowie - Ludwika Nowaka - pod Bogiem Ojcem rozstrzelano dziesięciu Polaków: Józefa Apostoluka, Józefa Danka, Józefa Gaurę, Adama Kalickiego, Aleksandra Kluskę, Bolesława Kopczyńskiego, Bronisława Kuźmę, Mariana Sieprawskiego, Mariana Wojtalę, Wacława Zabielskiego.
Załączniki
Pod Bogiem Ojcem.png
Pod Bogiem Ojcem.png (116.15 KiB) Przejrzano 5877 razy
ODPOWIEDZ