"Frank" znaczek dywersyjny

Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9086
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

"Frank" znaczek dywersyjny

Post autor: Darula »

Od pewnego czasu zbieram znaczki z GG (39-44) i zainteresowała mnie historia pewnego fałszerstwa.
"W początkach czerwca 1943 roku w urzędach pocztowych na terenie Generalnego Gubernatorstwa pojawiły się zwykłe przesyłki pocztowe ofrankowane znaczkami o nominale 20 groszy przedstawiające podobiznę Gubernatora Generalnego Hansa Franka.
Znaczki te zbliżone do wzoru znaczków serii ON 101-112 z 24.X.1941 przedstawiające portret Hitlera na jednolitym tle rys. o wym.(24X30)mm wykonane heliograwiurą o ząbkowaniu skrzynkowym 14¾. "FRANKI" drukowane rotograwiurą na papierze białym gładkim rys. o wym. (23,5 X 29,5) mm o ząbkowaniu skrzynkowym 12¾.
Zgodnie z obowiązującą wówczas taryfą pocztową opłata za list zwykły zamiejscowy wynosiła 24 grosze, (miejscowy 16 gr. - nie wchodził w rachubę) toteż do "FRANKA" doklejano po dwa znaczki ON 101 o wartości 2 groszy każdy, tak aby wartość nadania przesyłki wynosiła 24 grosze. Były to wyłącznie znaczki z portretem Hitlera, dlatego że w okienkach pocztowych DPO innych znaczków o tej wartości nie było. Nie było również znaczków o nominale 4 gr., gdyż takie wartości znajdowały się wyłącznie w tzw. seriach przedrukowych, a te wycofano 30.9.40 i 30.11.41 roku i nie znajdowały się w obiegu.
Pojawiające się listy były adresowane według ściśle określonego planu i kierowane do dygnitarzy hitlerowskich z Generalnego Gubernatorstwa i III Rzeszy przeważnie z wyrokami śmierci. Listy do funkcjonariuszy SS i policji zawierały w redakcji tekstów sformułowania używane przez Generalnego Gubernatora.
Tak więc zaadresowana koperta z naklejonymi przeciwstawnie znaczkami "HITLERA" i "FRANKA", oraz wyrafinowane teksty prowokowały do nasilenia konfliktu pośrednio pomiędzy Hitlerem a Frankiem i bezpośrednio Frankiem a Friedrichem Krugerem generałem SS i policji, sekretarzem stanu w Rządzie GG i pełnomocnikiem Himlera ds. umacniania niemczyzny na Wschodzie.
Spory kompetencyjne pomiędzy Frankiem a KrĂźgerem rozpoczęły się pod koniec 1941 r. Kiedy Hitler 7.5.42r podpisał decyzję w sprawie utworzenia Sekretariatu Stanu d/s Bezpieczeństwa dla Generalnego Gubernatorstwa na którego czele stanął KrĂźger, dał sygnał o wzmacnianiu władzy SS i policji nad aparatem cywilnym GG. Nasilający się konflikt spowodował, że 27.8.42 roku Frank znalazł się w niełasce Hitlera i osobistości z Kancelarii Rzeszy popierających KrĂźgera (Himler i jego aparat ). Pozbawiono Franka stanowiska Prezesa Niemieckiej Akademii Prawa i kier. Urzędu Prawa Rzeszy NSDAP. 28.8.1942 r. Frank skierował pismo do ministra Rzeszy Lammersa w którym złożył rezygnację ze stanowiska Generalnego Gubernatora. Hitler rezygnacji nie przyjął, lecz wydał obowiązujący Franka zakaz publicznego występowania. Zmiana stosunku Hitlera do Franka nastąpiła 9 maja 1943 roku po 2 godzinnej rozmowie w cztery oczy, o którą to rozmowę Frank zabiegał kilka miesięcy. Po spotkaniu Franka z Himlerem 23.6.43 r, Himler formalnie z dniem 10 listopada odwołał KrĂźgera ze stanowiska sekretarza stanu mianując na nie ObergruppenfĂźrera KĂľppego. Konflikt został zażegnany.
Tak wyglądała geneza konfliktu który chciała wykorzystać odpowiednia komórka Armii Krajowej wprowadzając nielegalnie do obiegu znaczek wydrukowany w Londynie z podobizną Franka przeciwstawiając go w ten sposób fĂźhrerowi.
17 czerwca 1943 roku o godz 12.4o na Wawelu odbyła się narada Franka z kierownikiem Niemieckiej Poczty Wschód dr Lauxmannem na temat znajdujących się w obiegu na terenie Generalnego Gubernatorstwa fałszywych znaczków pocztowych z podobizną H. Franka.
Z protokołu tej narady (diariusz tom 27, k. 488- 489 ) dowiadujemy się o wycofaniu z obiegu od początku czerwca około 1100 fałszywych znaczków pocztowych z podobizną Franka znajdujących się na listach. Podjęto wszelkie kroki, żeby znaczki te nie przedostały się do Rzeszy. Istotnie nie stwierdzono do czasu tej narady ani jednego takiego przypadku.
Dwudziestogroszowa wartość znaczka wybrana została w słusznym założeniu, że urzędnicy pocztowi będą znaczek ten uważać za należący do nowej serii, gdyż taka wartość była dotąd bardzo rzadko spotykana. Ekspertyza dowodzi, że znaczki wyprodukowano w londyńskiej drukarni Morrisona na bardzo dobrym papierze przyjmującym tajne pismo.
Lauxmann stwierdził, że wszystkie listy z tymi znaczkami będą ewidencjonowane, a informacje o tym fałszerstwie przekazano natychmiast do innych placówek pocztowych i innych urzędów na terenie GG, aby nie przedostały się na zewnątrz (na teren III Rzeszy). Frank poinformował, że przekazał po jednym znaczku Lammersowi i Bormanowi".

Cena :roll: http://znaczki-pl.com/lot_detail.php?lo ... 69&arch=51
Załączniki
249987.jpg
249987.jpg (53.63 KiB) Przejrzano 5558 razy
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9086
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Przed chwilką taki znaczek na allegro poszedł za 4000zł, ale mam mieszane uczucia... chyba falsyfikat falsyfikatu :-/
Załączniki
2089190785.jpg
2089190785.jpg (59.28 KiB) Przejrzano 5519 razy
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Awatar użytkownika
adam
Redaktor
Posty: 695
Rejestracja: 2010-06-18, 10:43
Lokalizacja: Bolechowice
Kontakt:

Post autor: adam »

Ostatni krol Polski :-)
ODPOWIEDZ