Niemiecki obóz koncentracyjny KL Plaszow

Moderator: szkieletek

Franek D.
Początkujący
Posty: 86
Rejestracja: 2014-11-29, 20:42
Lokalizacja: Gdów

Niemiecki obóz koncentracyjny KL Plaszow

Post autor: Franek D. »

Kiedy w maju 2012 r. podczas ceremonii pośmiertnego uhonorowania Jana Karskiego, prezydent USA rozgłosił światu pojęcie "polski obóz śmierci", natychmiast w Krakowie przed wejściem na teren dawnego Konzentrationslager Plaszow, zamontowanio stosowną tablicę. Barack Obama nie był pierwszym. Wielokrotnie posługiwały się tym określeniem amerykańskie stacje telewizyjne ABC News i CBS News oraz znane światowe czasopisma New York Times, The Guardian, The Australian, Corriere della Sera, La Stampa, La Repubblica a także Der Spiegel, Die Zeit, Stern, Focus, Die Welt. Dziś kolejny raz, w 70 rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz, we włoskich mediach napisano "polski obóz koncentracyjny".

Na nieodwiedzanym przez wycieczki miejscu po dawnym austriackim szańcu FS-21, na Hujowej Górce - tu gdzie dziś stoi krzyż - Niemcy wymordowali 7 tys. Żydów oraz 3 tys. Polaków więźniów z Montelupich
Załączniki
Niemiecki obĂłz koncentracyjny KL Plaszow fot. 10.JPG
Niemiecki obĂłz koncentracyjny KL Plaszow fot. 10.JPG (19.46 KiB) Przejrzano 18142 razy
KrzyÂż na Hujowej GĂłrce fot. 2.JPG
KrzyÂż na Hujowej GĂłrce fot. 2.JPG (42.27 KiB) Przejrzano 18142 razy
KrzyÂż na Hujowej GĂłrce fot. 1.JPG
KrzyÂż na Hujowej GĂłrce fot. 1.JPG (74.46 KiB) Przejrzano 18142 razy
Pomnik na Cipowym DoÂłku fot. 1.JPG
Pomnik na Cipowym DoÂłku fot. 1.JPG (42.98 KiB) Przejrzano 18142 razy
Niemiecki obĂłz koncentracyjny KL Plaszow fot. 9.JPG
Niemiecki obĂłz koncentracyjny KL Plaszow fot. 9.JPG (86.39 KiB) Przejrzano 18142 razy
Niemiecki obĂłz koncentracyjny KL Plaszow fot. 4.JPG
Niemiecki obĂłz koncentracyjny KL Plaszow fot. 4.JPG (35.87 KiB) Przejrzano 18142 razy
Niemiecki obĂłz koncentracyjny KL Plaszow fot. 5.JPG
Niemiecki obĂłz koncentracyjny KL Plaszow fot. 5.JPG (64.72 KiB) Przejrzano 18142 razy
Niemiecki obĂłz koncentracyjny KL Plaszow fot. 3.JPG
Niemiecki obĂłz koncentracyjny KL Plaszow fot. 3.JPG (43.42 KiB) Przejrzano 18142 razy
Niemiecki obĂłz koncentracyjny KL Plaszow fot. 2.JPG
Niemiecki obĂłz koncentracyjny KL Plaszow fot. 2.JPG (64.04 KiB) Przejrzano 18142 razy
Niemiecki obĂłz koncentracyjny KL Plaszow fot. 1.JPG
Niemiecki obĂłz koncentracyjny KL Plaszow fot. 1.JPG (19.52 KiB) Przejrzano 18142 razy
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Nie lubię tego miejsca... ale mam kilka zdjęć to zaraz wstawię.

Na terenie obozu można tez znaleźć relikty Twierdzy Kraków z kawerną włącznie. Pewne przekazy mówią, że wykuli ja więźniowie na schron plot. Jednak jest zdjęcie na którym widać wejście do kawerny kiedy obóz był dopiero w organizacji.
Ostatnio zmieniony 2015-01-27, 22:44 przez Darula, łącznie zmieniany 2 razy.
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Kilka zdjęć z 2007 roku...
Załączniki
06.jpg
06.jpg (157.68 KiB) Przejrzano 18132 razy
05.jpg
05.jpg (96.79 KiB) Przejrzano 18132 razy
04.jpg
04.jpg (201.61 KiB) Przejrzano 18132 razy
03.jpg
03.jpg (120.22 KiB) Przejrzano 18132 razy
02.jpg
02.jpg (172.74 KiB) Przejrzano 18132 razy
01.jpg
01.jpg (151.16 KiB) Przejrzano 18132 razy
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Awatar użytkownika
gosc
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 2012-12-12, 20:44
Lokalizacja: Kraków

Post autor: gosc »

Moja okolica. Z grubsza. Bzdury o grotach wykutych przez więźniów słyszałem od dziadka, który jakoby miał garować w tym "zakładzie". Wiadomo, dziadki wiedzą lepiej... Kawerna obecnie służy za śmietnik.

Z reliktów twierdzy - Cipowy Dołek i Hujowa Górka ( przez "samo H"). Nazwy drugowojenne. Nieformalne.

Stary cmentarz jest odczyszczony. Jest też wywalcowany plac. A fundamentów baraków należy szukać w krzokach. Czyli chaszczach. Za dziecięctwa chodziło się tam wydłubywać popaloną i wybuchniętą amunicję karabinową. Najwyraźniej ktoś coś tam znalazł z niemieckich zapasów i wrzucał po wojnie do ogniska, bo ziemia jest tym zasiana w jednym miejscu.

Ogólnie dolinka jest podmoknięta.
Ja nie jestem na tyle szalony, żeby mniemać coś czy też nie mniemać...
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

W 2005 roku w kawernie nie było zbyt dużo smieci...
Załączniki
06.jpg
06.jpg (162.7 KiB) Przejrzano 18120 razy
05.jpg
05.jpg (166.7 KiB) Przejrzano 18120 razy
04.jpg
04.jpg (215.17 KiB) Przejrzano 18120 razy
03.jpg
03.jpg (165.19 KiB) Przejrzano 18120 razy
02.jpg
02.jpg (156.79 KiB) Przejrzano 18120 razy
01.jpg
01.jpg (163.64 KiB) Przejrzano 18120 razy
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Franek D.
Początkujący
Posty: 86
Rejestracja: 2014-11-29, 20:42
Lokalizacja: Gdów

Post autor: Franek D. »

Dziękuję za delikatne wyprowadzenie mnie z błędnego rozumowania.

Do dziś sądziłem, że leżące na tyłach willi komendanta Amona GĂśtha sztolnie, zostały wykute przez więźniów obozu koncentracyjnego jako schrony przeciwlotnicze dla załogi.
Moje ich zdjęcia są z 2011 r.
Załączniki
PÂłaszĂłw - fot.4.JPG
PÂłaszĂłw - fot.4.JPG (53.63 KiB) Przejrzano 18115 razy
PÂłaszĂłw - fot.3.JPG
PÂłaszĂłw - fot.3.JPG (54.49 KiB) Przejrzano 18115 razy
PÂłaszĂłw - fot.2.JPG
PÂłaszĂłw - fot.2.JPG (54.98 KiB) Przejrzano 18115 razy
PÂłaszĂłw - fot.1.JPG
PÂłaszĂłw - fot.1.JPG (64.37 KiB) Przejrzano 18115 razy
Awatar użytkownika
gosc
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 2012-12-12, 20:44
Lokalizacja: Kraków

Post autor: gosc »

No bo w samych kawernach śmieci nie ma dużo, ale "na wejściu" są.
Ja nie jestem na tyle szalony, żeby mniemać coś czy też nie mniemać...
Awatar użytkownika
gosc
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 2012-12-12, 20:44
Lokalizacja: Kraków

Post autor: gosc »

Ja nie jestem na tyle szalony, żeby mniemać coś czy też nie mniemać...
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

Piękne bzdury w opisach do zdjęć... Ja nie jestem fachman od płaszowskiego kacetu, ale jak ktoś usiłuje robić obóz tam, gdzie go nie było, to mnie trzepie...

Zdjęcie podpisane "Ruiny obozowych magazynów żywności" to ruina austriackiej prochowni czasu pokoju - Friedens Pulver Magazin Nro. 2. Prochownia była poza terenem obozu, a magazyn żywności znajdował się w jego obrębie, znacznie bliżej szańca FS-22. Nieporozumienie bierze się być może stąd, że w obecnie nieistniejącym, pobliskim Munitions Depot Nro 7, położonym na terenie obozu tuż obok szańca FS 22 był magazyn ziemniaków.

Zdjęcie podpisane "Pozostałości po ogrodzeniu kompleksu magazynów żywnościowych i kuchni obozowej" przedstawia w rzeczywistości relikty ogrodzenia terenu FPM 2. Ja wiem, że te betonowe, wygięte łukowato u góry słupki wyglądają bardzo klimatycznie, "oświęcimsko" i "koncentracyjnie", tyle tylko, że pochodzą z czasów PRL. Wiele obiektów wojskowych (i nie tylko) za PRLu było tak ogradzanych. Gdyby sadzić z takich słupków, to obóz koncentracyjny był także np. w forcie Tonie, bo tam też było ogrodzenie z drutu kolczastego na takich słupach, podwójne, a jakże (ba, miejscami potrójne), a co więcej, elektryzowane, pod napięciem - na zachowanych słupkach wewnętrznego płotu do dziś są porcelanowe izolatory... I co? I NICO magazini, proszę państwa. Tyle tylko, że magazyny wojskowe, nie obozowe, austriackie, a nie niemieckie/hitlerowskie. Ech... A kuchnie i magazyny były bardziej na południe i wschód od tego miejsca, wewnątrz ogrodzenia obozu rzecz jasna.

Zdjęcie podpisane "Jeden z nielicznych ocalałych budynków obozu, mieszczący warsztaty rzemieślnicze" również przedstawia w rzeczywistości austriacką prochownię czasu pokoju - Friedens Pulver Magazin Nro. 3. Ta prochownia również byłą poza terenem obozu, aczkolwiek znajdowała się tuż obok jego ogrodzenia. O ile mogę sobie jeszcze wyobrazić, że FPM 2 była używana na jakieś cele magazynowe przez obóz, a nie objęto jej drutami ze względu na odległość, to w przypadku FPM 3 jest to bardzo mało prawdopodobne - prochownia stała tuż za obozowym ogrodzeniem. Warsztaty były zupełnie gdzie ondziej, po przeciwnej stronie terenu obozu...
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

Na Wirtualnym Sztetlu widzę też bzdury w opisach zdjęć popisane... Peerelowska przybudówka z pustaków maksów doklejona do strzępa ruiny austriackiej prochowni robi za zabytek z obozu... Żenada

http://www.sztetl.org.pl/pl/article/kra ... ble&page=2
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Planik obozu...
Załączniki
bigplaszow.jpg
bigplaszow.jpg (185.89 KiB) Przejrzano 18097 razy
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

Dzięki Darula.

To jeszcze kwoli wyjaśnienia: MD 7 to barak nr 87 na planiku. FPM 2 i 3 były tam, gdzie... tytuł planu - FPM 2 przed inicjałem "L" w słowie Lageplan, FPM 2 - tam, gdzie słowo Plaszow. Może ten planik lepiej to pokazuje:
Załączniki
obĂłz l.jpg
obĂłz l.jpg (126.16 KiB) Przejrzano 18095 razy
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
Awatar użytkownika
gosc
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 2012-12-12, 20:44
Lokalizacja: Kraków

Post autor: gosc »

A czy jest tu jakiś cfaniak ? Dodam od razu, że chodzi mi o magika, któremu udało się wejść do magazynia-prochowni, który obecnie jest zabezpieczony i zamknięty ( acz jedna sień mu się właśnie zawaliła), zatem szczęśliwie niedostępny i poglądać z bliska detale. Przypuszczam że w sieniach jest trochę wydrapek na cegle.

Włamań nie polecam, bo pod bramą w ogrodzeniu nader często policaje zatrzymują się na przerwy w służbie. Taki cichy schowek. Dwa razy ich tam już widziałem.

Magazynio jest ciekawe, krakał potwierdzi. Ciekawe jest to co jest wmurowane w ściany pod każdym oknem - żelazna bela z koluchem bodajże. Okna miały tez uchylne najprawdopodobniej stalowe - okiennice. Uchylne do góry. Można podziwiać zza ogrodzenia.
Ja nie jestem na tyle szalony, żeby mniemać coś czy też nie mniemać...
Franek D.
Początkujący
Posty: 86
Rejestracja: 2014-11-29, 20:42
Lokalizacja: Gdów

Post autor: Franek D. »

Z nielicznych pozostałości po obozie koncentracyjnym, chciałbym napomknąć o jeszcze jednym budynku leżącym poza obozem, wtedy tuż przed bramą wjazdową do KL Plaszow.
Podczas istnienia obozu, do wielkiej bramy po zniszczonym kirkucie podgórskim, Niemcy doprowadzili rampę kolejową oraz - jak widać z planu - wybudowali obok długi budynek służący do wyładunku lub załadunku transportowanych więźniów. Ciekawe, czy widoczna na poniższych zdjęciach ruina długiego budynku, stojąca dokładnie w miejscu oznaczonym na planie nr 202, jest pozostałością po KL Plaszow?

Jak byłem przy ul. Jerozolimskiej, widziałem odpowiednio "przygotowane" dla turystów wejście na teren Miejsca Pamięci!
Załączniki
KL Plaszow - wejÂście na teren obozu koncentracyjnego.JPG
KL Plaszow - wejÂście na teren obozu koncentracyjnego.JPG (81.22 KiB) Przejrzano 18084 razy
Na planie zaznaczono budynek stacji kolejowej KL Plaszow.JPG
Na planie zaznaczono budynek stacji kolejowej KL Plaszow.JPG (65.92 KiB) Przejrzano 18084 razy
KL Plaszow - budynek koĂącowej stacji kolejowej.JPG
KL Plaszow - budynek koĂącowej stacji kolejowej.JPG (63.42 KiB) Przejrzano 18084 razy
ÂŚlad po rampie kolejowej przed budynkiem stacji KL Plaszow.JPG
ÂŚlad po rampie kolejowej przed budynkiem stacji KL Plaszow.JPG (72.32 KiB) Przejrzano 18084 razy
Awatar użytkownika
gosc
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 2012-12-12, 20:44
Lokalizacja: Kraków

Post autor: gosc »

Mam trochi frajcajta, zima jest, remontu nie zacznę, dzieci jeść nie wołają... jutro się kopnę zobaczyć, bo tego czegoś nie widziałem... Ze zdjęć wstępnie to wygląda na PRL, ale trzeba pomacać, pomiąchać.
Ja nie jestem na tyle szalony, żeby mniemać coś czy też nie mniemać...
ODPOWIEDZ