Czy tylko Warszawa? W 70. rocznicę Akcji KrĂźger

Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9028
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Czy tylko Warszawa? W 70. rocznicę Akcji KrĂźger

Post autor: Darula » 2013-04-02, 20:08

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, w ramach cyklu Krakowskie kolokwium, organizuje debaty poświęcone m.in. historii i działalności Armii Krajowej w Krakowie.

20 kwietnia br. przypada 70. rocznica przeprowadzania w Krakowie przez AK zamachu na SS-ObergruppenfĂźhrera Friedricha Wilhelma KrĂźgera. Oddział MHK Ulica Pomorska zaprasza z tej okazji na otwartą debatę Czy tylko Warszawa? W 70. rocznicę Akcji KrĂźger, która odbędzie się 9 kwietnia, we wtorek, o godzinie 18.00.

Historia oraz dokonaniach konspiracji w naszym mieście nie są szerzej znane, dlatego dyskusja na ten temat wydaje się niezwykle potrzebna. W potocznej pamięci zbiorowej krakowian niemal nie istnieje pamięć o dwóch spektakularnych akcjach zbrojnych AK przeprowadzonych w Krakowie, czyli próbach likwidacji wysokich funkcjonariuszy niemieckiego aparatu terroru. Kraków często bywa postrzegany jako miasto uległe wobec niemieckiego okupanta czy nawet tchórzliwe. W literaturze, filmie oraz wielu wydawnictwach pomijany jest wątek przeprowadzonych tutaj akcji zbrojnych przez AK.

W czasie dyskusji chcemy m.in. przyjrzeć się osiągnięciom AK w Krakowie, porównać akcje zbrojne przeciw okupantowi, które miały miejsce nie tylko w innych miastach Polski, ale i Europy. Nosimy się z zamiarem skonfrontowania ustaleń historyków analizujących to zagadnienie z istniejącym stanem badań oraz funkcjonującymi stereotypami. Jeden z panelistów, prof. dr hab. Tomasz Szarota, zamierza poruszyć kwestię konsekwencji zamachu na KrĂźgera oraz dokonywanych – z warszawskiej perspektywy – ocen postaw podczas okupacji niemieckiej nie tylko mieszkańców Krakowa.

Oddział MHK Ulica Pomorska
ul. Pomorska 2
9 kwietnia 2013 r., godz. 18.00

W debacie udział wezmą:
prof. dr hab. Tomasz Szarota (Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk)
prof. dr hab. Grzegorz Ostasz (Zakład Nauk Humanistycznych, Politechnika Rzeszowska)

Debatę poprowadzi: Łukasz Wojtusik (Grupa Radiowa Agory)

Wstęp wolny!

Zapraszamy!
Załączniki
plakat debata 09042013_1(1).jpg
plakat debata 09042013_1(1).jpg (56.3 KiB) Przejrzano 1252 razy
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/

Zablokowany