Wytyczne techniczne

Schrony, konstrukcje, wyposażenie, oznakowanie...
Awatar użytkownika
marooda
Starszy redaktor
Posty: 1333
Rejestracja: 2008-12-26, 21:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marooda »

OK. Nie ma sensu się kłócić, o to co by było. :-)
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

Spuściliby nam taki sam łomot, ewentualnie zajęłoby im to dwa tygodnie dłużej.

Mieli przewagę - informacyjną (sprawna łączność na wszystkich szczeblach w tym nieporównywalne nasycenie wojsk nowoczesnym sprzętem radiowym; generalnie lepsze rozpoznanie taktyczne i operacyjne, sprawna dystrybucja i obieg informacji), w dowodzeniu (lepsze przygotowanie dowódców szczebla operacyjnego i taktycznego - korpus, armia, po części także dywizja i pułk; stałe dążenie do wyszukiwania słabych punktów obrony, oskrzydlania i okrążania przeciwnika - na wszystkich szczeblach dowodzenia; klarowność planów operacyjnych, zapoznanie z nimi wszystkich zainteresowanych dowódców wyższych szczebli (u nas plan wojny był tajny i każdy dowódca znal tylko swój wycinek); konsekwencja w działaniu; stałe dążenie do przejęcia i utrzymania w swych rękach inicjatywy operacyjnej i taktycznej), w jakości uzbrojenia (byliśmy głęboko w dupie jeśli chodzi o obronę powietrzną a w szczególności lotnictwo myśliwskie, a także broń pancerną i artylerię ciężką), przewagę w mobilności wojsk (wystarczy porównać ile mieli pojazdów mechanicznych, w tym zwłaszcza ciężarówek), i wreszcie przewagę liczebną.

A przy okazji - nasz tankietki były klonami konstrukcji Vickersa, nie Renault. Renaulty FT - 17 były już nieliczne i poza drezynami w pociągach pancernych w zasadzie nieprzewidziane do użycia w polu; uczestniczyły zresztą raptem tylko w kilku starciach.
Awatar użytkownika
marooda
Starszy redaktor
Posty: 1333
Rejestracja: 2008-12-26, 21:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marooda »

Dobra, dobra nie będę się kłócił. :-) Masz rację, ale nie wiemy jak wyglądałaby sytuacja międzynarodowa. Może Anglia i Francja byłyby bardziej zdecydowane? :roll:

PS
A ja, jakoś tak kocham tę II RP. :-)
Awatar użytkownika
GrzegorZ
Użytkownik
Posty: 204
Rejestracja: 2008-12-26, 22:40
Lokalizacja: Kraków/Poznań

Post autor: GrzegorZ »

Tak apropos ostatnich słów Marudy, to słyszałem pogląd człowieka tamtych czasów, że znając cały tragizm późniejszej wojny wróciłby się do czasów II RP choćby dziś!
Lepiej milczeć, narażając się na podejrzenie o głupotę, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości (Abraham Lincoln)
Kandzio
Nowy
Posty: 48
Rejestracja: 2011-11-20, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kandzio »

Polecam również " WSKAZÓWKI dla ogółu ludności o obronie przeciwlotniczej i przeciwgazowej ". Książkę można przeczytać na mojej stronie : http://lodzmilitaria.dbv.pl/viewpage.php?page_id=9
Kandzio
Nowy
Posty: 48
Rejestracja: 2011-11-20, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kandzio »

Mógłbyś witowski wstawić skany całej książki ? Zajmuję się odnową schronu OPL z okresu międzywojennego i informacje zawarte w tamtej książce bardzo by się nam przydały :-)
witowski
Posty: 8
Rejestracja: 2010-04-13, 15:12
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: witowski »

Dawno mnie tu nie było. Są jeszcze potrzebne ?
Kandzio
Nowy
Posty: 48
Rejestracja: 2011-11-20, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kandzio »

Potrzebne były do stworzenia okiennicy na wzór tej z książki, okiennica już zamontowana a skany przydały by mi się do poszerzenia wiedzy na temat budowli ochronnych ;-)
Awatar użytkownika
Delfin79
Posty: 11
Rejestracja: 2009-01-30, 16:38
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Delfin79 »

Zbiór poradników, podręczników, instrukcji oraz przepisów prawnych z lat 1925 - 1989.

http://pl.scribd.com/collections/442919 ... iwlotnicze

http://pl.scribd.com/collections/442919 ... iwlotnicze
ODPOWIEDZ