Fortyfikacje III Rzeszy w rysunkach przestrzennych

Awatar użytkownika
Gagarin
Redaktor
Posty: 506
Rejestracja: 2008-12-13, 13:19
Lokalizacja: niestety Wrocław

Fortyfikacje III Rzeszy w rysunkach przestrzennych

Post autor: Gagarin »

Fortyfikacje III Rzeszy w rysunkach przestrzennych - Robert M. Jurga

Dostałem tą książkę na przedwczesną gwiazdkę :-). Bardzo ładnie wydana. Duży format A4. Mix obiektów z różnych linii (121 rysunków przestrzennych). Każdy przedstawiony na dwóch stronach. Opis, małe zdjęcie i rysunek przekrojowy na całą stronę.
Zresztą zobaczcie sami jak to wygląda http://carbomedia.website.pl/album/fort ... albumu.pdf

A najfajniejsze jest to, że 668 jest opisany na przykładzie Rudawy. Jest zdjęcie naszego schronu w Młynce z podpisem: "Schron w Rudawie - na stropie widoczne w trakcie konserwacji kołpaki stalowe chroniące maszt anteny radiowej, a na krawędzi schronu, stożek kryjący peryskop." :shock: :-? Przyznaję, że dawno tam nie byłem, ale tam chyba nie ma peryskopu, prawda?
Ale tak poza tym to album super. Polecam.

Obrazek
Shiman
Ekspert
Posty: 3332
Rejestracja: 2008-12-30, 20:05
Lokalizacja: KR

Post autor: Shiman »

I w tym jednym zdaniu już dwa błędy (co raczej nie najlepiej świadczy o poziomie):
1. masz rację Gagarinie nie ma peryskopu,
2. nie jedna antena tylko dwie (powinno być anten).

Czy byłbyś w stanie zeskanować te dwie strony dotyczące 668? Ciekawy jestem co narysował w środku i ile rzeczy się zgadza. :lol:
Awatar użytkownika
Gagarin
Redaktor
Posty: 506
Rejestracja: 2008-12-13, 13:19
Lokalizacja: niestety Wrocław

Post autor: Gagarin »

Niestety, zdjęcie stron będę mógł wrzucić dopiero po świętach, bo książka została we Wrocławiu. Na rysunku jest schron z peryskopem i opisany jako schron łączności 668V. Z ciekawostek to szafa na zagazaowane ubrania w przedsionku.
A co do podpisu to autorem zdjęcia jest Tomasz Snopkiewicz, stad wnioskuję że Jurga nie był w Rudawie i pewnie zinterpretował wylot komina jako peryskop.
Zastanowiła mnie jeszcze jedna rzecz. W opisie linii B1, punkt oporu Rudawa-Zabierzów jest wymieniony wśród biorących udział w walce. Z tego co pamiętam to Ty napisałeś w opracowaniu, że Niemcy się wycofali z pozycji bez walki?
Shiman
Ekspert
Posty: 3332
Rejestracja: 2008-12-30, 20:05
Lokalizacja: KR

Post autor: Shiman »

Gagarin pisze: tego co pamiętam to Ty napisałeś w opracowaniu, że Niemcy się wycofali z pozycji bez walk
Tak, to prawda. Tak też i napisałem, bo jakoś nigdzie nie natrafiłem na historie o walkach. Zresztą samo nazewnictwo jak punkt oporu Rudawa-Zabierzów jest już nieco dziwne. :roll: Czekam w takim razie na po świętach chyba, że ktoś inny dysponuje tym wydawnictwem.
Awatar użytkownika
Łukasz
Ekspert
Posty: 2526
Rejestracja: 2009-01-02, 16:00
Lokalizacja: Kressendorf

Post autor: Łukasz »

Ja się spotkałem z ustną informacją nawet na pikniku (mniej więcej) "jak ruscy szli od Krakowa, to myśmy tu Fryca dawno nie widzieli"
Awatar użytkownika
marooda
Starszy redaktor
Posty: 1333
Rejestracja: 2008-12-26, 21:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marooda »

Nie zagłebiam się w sprawy merytoryczne, ale - dla mnie - edytorsko, ta okładka to jakaś totalna żenada... Wyobrażacie sobie, że wydajemy nasze publikacje z takim Adolfem? Albo używamy nazwy "III Rzesza" w odniesieniu do fortyfikacji? NIeeeeeeeeeeeee!
Żenua....... :-/ :cry:
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Pewnie chwyt marketingowy- Adolf zawsze sie sprzeda :idea:
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Awatar użytkownika
Gagarin
Redaktor
Posty: 506
Rejestracja: 2008-12-13, 13:19
Lokalizacja: niestety Wrocław

Post autor: Gagarin »

Mnie też Hitler trochę rozśmieszył, ale jak pisze autor, książka jest skierowana do szerszego grona odbiorców, stąd taka okładka i tytuł. Niektórych ludzi to zachęci do zakupu.
Awatar użytkownika
lipton
Ekspert
Posty: 2572
Rejestracja: 2008-12-29, 16:17
Lokalizacja: Nova Sandecz

Post autor: lipton »

na okładce jest przekrój schronu Hitlera w ogrodzie Kancelarii Rzeszy, czyli sławny schron Hitlera, co po nim ślad zaginął. kto miałby niby być na okładce - Eisenhower? ;-)
Polka na erkaem i granaty... Orkiestra tusz!
Shiman
Ekspert
Posty: 3332
Rejestracja: 2008-12-30, 20:05
Lokalizacja: KR

Post autor: Shiman »

Biorąc pod uwagę, że Hitler sam projektował schrony a III Rzesza się jednoznacznie z nim kojarzy to nie wiem czego się czepiać. Ważniejsza od okładki jest zawartość...
Awatar użytkownika
lipton
Ekspert
Posty: 2572
Rejestracja: 2008-12-29, 16:17
Lokalizacja: Nova Sandecz

Post autor: lipton »

Szymek, w podpisie dodaj notkę, że niczego nie propagujesz, nie popierasz itd., bo Obermarooda cię zweryfikuje negatywnie :mrgreen:
Polka na erkaem i granaty... Orkiestra tusz!
Awatar użytkownika
marooda
Starszy redaktor
Posty: 1333
Rejestracja: 2008-12-26, 21:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marooda »

Jeeeeeeeeeeeejku, czy Wy nie widzicie, że ta okładka to KICZ...
Jak napisałem, nie oceniam zawartości merytorycznej książki - choćby dlatego, że jej nie znam. I nie neguję, że może być to pozycja ciekawa.
Trzeba odróżnić formę od treści.
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Eeee :roll: Ładna jest.
Patrząc na okładke wszystko jest jasne :lol: Jest Adolf -> wiadomo jaki okres, jest schron -> wiadomo o czym, jest przekrojone -> wiadomo jak autor chce nam to pokazać.

Nie nazwałbym tego kiczem, mogło byc lepiej (inny obiekt).
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Kupiłem - cena 80zł + koszty przesyłki :-/
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Awatar użytkownika
lipton
Ekspert
Posty: 2572
Rejestracja: 2008-12-29, 16:17
Lokalizacja: Nova Sandecz

Post autor: lipton »

Pukniesz na xero? A może skaner? :mrgreen:
Polka na erkaem i granaty... Orkiestra tusz!
ODPOWIEDZ