Niemiecka stacja radarowa Tatzelwurm

Czyli wszystko co interesujące
Awatar użytkownika
CoVoX
Użytkownik
Posty: 186
Rejestracja: 2009-01-01, 12:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Niemiecka stacja radarowa Tatzelwurm

Post autor: CoVoX »

Witam!

Już po raz kolejny jednym z moich głównych postanowień noworocznych jest odnalezienie niemieckiej stacji radarowej o kryptonimie Tatzelwurm ;-)

Z posiadanych przeze mnie informacji wynika, że stacja ta znajdowała się w Tarnowie lub jego okolicach.

Była to tzw. Funkmeßgerät Stellung 1. Ordnung, czyli Kompania Radiotechniczna 1. Kategorii Wykrywania.
W jej skład wchodziły 2 radary FuMG-65 WĂźrzburg-Riese, 1 radar Freya , oraz 1 radar Wassermann.
Według stanu na dzień 20 czerwca 1944 radar WM nie był jeszcze gotowy i nie ma pewności, czy w ogóle został ukończony.

Niestety dotychczasowe poszukiwania zarówno na zdjęciach satelitarnych, jak również bezpośrednio w terenie nie przyniosły żadnych rezultatów stąd moja prośba do Szanownych Użytkowników tego Forum:

Jeżeli przy okazji swoich wycieczek ktoś z Was widział taką podstawę, jak na załączonych fotografiach lub ma jakiekolwiek informacje na temat radarów Luftwaffe w Tarnowie, to bardzo proszę o kontakt: covox@op.pl

Z góry Dziękuję i Pozdrawiam
CoVoX

P.S.
Poniżej podaję lokalizacje dotychczas odnalezionych obiektów:

http://www.miplo.pl/index.php?ord=3&dir=0&c=867
Załączniki
WrocÂław_FuMG-65.jpg
WrocÂław_FuMG-65.jpg (116.67 KiB) Przejrzano 20228 razy
Zendek_FuMG-65.jpg
Zendek_FuMG-65.jpg (113.26 KiB) Przejrzano 20229 razy
BieruĂą_FuMG-65.jpg
BieruĂą_FuMG-65.jpg (109.35 KiB) Przejrzano 20228 razy
Rokiciny_FuMG-65.jpg
Rokiciny_FuMG-65.jpg (93.99 KiB) Przejrzano 20228 razy
FuMG-65.jpg
FuMG-65.jpg (67.18 KiB) Przejrzano 20229 razy
Ostatnio zmieniony 2009-01-02, 01:45 przez CoVoX, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Baza radarowa godna podziwu :!:
Kto żyw na Tarnów - szukamy dla CoVoXa betonów po radarach...
Załączniki
FuMG.jpg
FuMG.jpg (41.13 KiB) Przejrzano 20220 razy
freya.jpg
freya.jpg (36.72 KiB) Przejrzano 20220 razy
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

CoVoXie a te zdjecia znasz?
Załączniki
Bundesarchiv_Bild_101I-343-0656-30%2C_Im_Westen%2C_Radar_%22Freya%22.jpg
Bundesarchiv_Bild_101I-343-0656-30%2C_Im_Westen%2C_Radar_%22Freya%22.jpg (64.74 KiB) Przejrzano 20212 razy
Bundesarchiv_Bild_101I-615-2460-31%2C_Frankreich%2C_Radarger%C3%A4t_%22W%C3%BCrzburg%22.jpg
Bundesarchiv_Bild_101I-615-2460-31%2C_Frankreich%2C_Radarger%C3%A4t_%22W%C3%BCrzburg%22.jpg (33.9 KiB) Przejrzano 20212 razy
Awatar użytkownika
CoVoX
Użytkownik
Posty: 186
Rejestracja: 2009-01-01, 12:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: CoVoX »

Tak, mam te zdjęcia, ale bez podpisów ujawniających źródło ich pochodzenia...
Jeżeli masz dostęp do Bundesarchiv, to dokument sygnowany BAMA RL 2 V/9 K 1 & 3 znacznie ułatwiłby mi radarowe poszukiwania ;-)

Na drugiej fotografii jest Freya w tzw. Splitter Mauerze. Jedna z podobnych osłon zachowała się nawet w Polsce, bo znajdowała się na terenie radzieckiej jednostki wojskowej.
Załączniki
Kondor1.jpg
Kondor1.jpg (110.56 KiB) Przejrzano 20209 razy
Awatar użytkownika
Łukasz
Ekspert
Posty: 2526
Rejestracja: 2009-01-02, 16:00
Lokalizacja: Kressendorf

Post autor: Łukasz »

mam znajomych w Tarnowie. Już wysłałem zapytania... może się gdzieś natknęli...
Wiecie jak to jest: młodzi nie mają co robić więc łażą tu i ówdzie... czasami coś znajdą czasami nie.
Awatar użytkownika
CoVoX
Użytkownik
Posty: 186
Rejestracja: 2009-01-01, 12:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: CoVoX »

Dziękuję Łukaszu za zainteresowanie tematem!

Ponieważ widzę, że jesteś z Krzeszowic, to poszukuję też informacji na temat lokalizacji niemieckiej latarni lotniczej Bruno, która znajdowała się gdzieś w tamtym rejonie.
Niektóre źródła wskazują na Rudno, ale żaden z mieszkańców tego nie potwierdził.
Mam też sygnały, że jakieś jednostki Luftwaffe stacjonowały w Bolęcinie i Woli Filipowskiej.
Jakbyś popytał w swojej okolicy, to byłbym wdzięczny!
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

CoVoXie może coś więcej o samej latarni - jak to wyglądało, czy w terenie mogły zostać po czymś takim ślady i o co dokładnie pytać ludzi, którzy nie siedza w temacie?
Awatar użytkownika
Łukasz
Ekspert
Posty: 2526
Rejestracja: 2009-01-02, 16:00
Lokalizacja: Kressendorf

Post autor: Łukasz »

Tz powiem tak.

O latarni pierwsze słyszę. Ogólnie też z tego co się od jakiegoś czasu dowiadywałem od znajomych etc. etc. to było u nas lotnisko polowe (bez większych, stałych zabudowań), niemiecki skład amunicji w lesie który wysadzono, sztolnia z kolejką - (są jeszcze pozostałości po kolejce w formie betonowych słupów i szyn) - a przynajmniej większość ludzi twierdzi że to poniemieckie. Po lasach młodzi znajdują wiele rzeczy (bagnety, amunicje...). W sierpniu ubiegłego roku, kolega mi powiedział, iż słyszał, że na terenie jednego z kamieniołomów w okolicy - właśnie w tym ciekawym lesie, jest "ruski" schron - ruski bo tabliczki są podobno w cyrylicy. Ciężki dostęp do tego bo jest on przy składzie dynamitu na terenie zakładu (nie wiem po co Rosjanie mieliby budować schron właśnie tam). Matka innego kolegi twierdzi, że w lesie było wieeeele ziemianek dość dobrze obkopanych i zamaskowanych, no i że była tam niesamowita ilość amunicji.
Pod zamkiem z Rudnie też rzekomo były składy amunicji. Na drodze z Tenczynka do Rudna (w stronę "Stawu Wrońskiego) są leje przy drodze zalane wodą - jak po bombach? lub czymś w tym stylu. Gdzieś w okolicy jest coś o nazwie "Czarny Staw" - koledzy przynieśli jakieś niewypały z tego miejsca, ale osobiście nie wiem gdzie to jest.

(Chodzi powyżej o Las "Zwierzyniec" ciągnący się od Nawojowej Góry, aż po Tenczynek)

A to wszystko (jak pewnie wiecie) ma coś wspólnego z Hansem Frankiem i jego obecnością w Pałacu Potockich w Krzeszowicach :P

Ludzie mówią różne rzeczy. Ile z tego prawdy nie wiem. Szczerze przyznam, że od niedawna zacząłem się interesować "tym wszystkim" więc nie miałem nawet możliwości dokładnego sprawdzenia czy też zobaczenia, ale spoko. Ile będę mógł tyle postaram się dowiedzieć.

TUTAJ jest mały artykuł o wyzwoleniu Krzeszowic.
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Dobre artykuły, szkoda, że nie ma źródeł tych nformacji.... i nic nie piszą o rozszabrowaniu wyposażenia naszych schronów :roll: :-/
Awatar użytkownika
CoVoX
Użytkownik
Posty: 186
Rejestracja: 2009-01-01, 12:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: CoVoX »

Dziękuję Ci Darula za zrobienie porządku w tym wątku - ordnung must sein!
Specjalne podziękowania składam też Gagarinowi za udostępnienie książki o Lubiążu.
Awatar użytkownika
Łukasz
Ekspert
Posty: 2526
Rejestracja: 2009-01-02, 16:00
Lokalizacja: Kressendorf

Post autor: Łukasz »

Z mojej strony (do wątku) tyle, że jeszcze nikt mi nic nie odpisał (ani Tarnów, ani Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krzeszowickiej). Pytałem natomiast jednej osoby, która dość długo mieszkała na terenie sąsiedniej do Rudna wsi - Tenczynek i też nic nie słyszała
o latarni. Czekam co mi Stow. odpisze (o ile w ogóle łaskawie sprawdzają maile :evil: )
Awatar użytkownika
Łukasz
Ekspert
Posty: 2526
Rejestracja: 2009-01-02, 16:00
Lokalizacja: Kressendorf

Post autor: Łukasz »

no to teraz Czego Uki się dowiedział...

:lol: mianowicie... Na Woli Filipowskiej faktycznie było jakieś mini lotnisko, usytuowane na tak zwanej Starej Woli czyli jadąc od Krzeszowic w stronę Trzebini, po lewej stronie pod lasem (bliżej wyjazdu z wiochy).

Wcześniej przy obecnej ulicy Zielonej (wylot z Krzeszowic i początek Woli) rzekomo miały znajdować się okopy ze stanowiskiem kmu.

Informacje tą przekazała mi koleżanka, której teść mieszka na Woli i coś niecoś wie na ten temat, aczkolwiek ma się jeszcze "starszyzny" dokładniej dopytać.

Tyle wiem na dzień dzisiejszy. Reszta pewnie za niedługo

Co do Tarnowa to sprawa dal;ej w toku, i czekam na info.
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Zrekonstruują radar z czasów II wojny
06.01.2009
Pasjonaci formacji historycznej "Blackhammer" z Blachowni znaleźli w pobliżu Bierawy części niemieckiego radaru z czasów II wojny światowej.

W grę wchodzą dwa radary - Wurzburg FuMG 65 albo FuMG 62. Służyły do namierzania i kierowania ogniem baterii przeciwlotniczych. Często stanowisko było wyposażone w centrum dowodzenia, duży radar i urządzenia nasłuchowe w postaci dużych tub. - Znaleźliśmy około siedemdziesięciu procent urządzenia. Główną kolumnę, elementy obudowy i sterowania radarem oraz resztki silników elektrycznych i kabli - mówi Waldemar Ociepski z "Blackhammera".

Radar zostanie zrekonstruowany. Prawdopodobnie pasjonaci uzupełnią brakujące części maszynerii - m.in. składaną czaszę służącą do nasłuchu. Na razie trwają prace przy konserwacji metalowych elementów. Grupa ma już w swoich zbiorach wiele części samolotów i innych urządzeń z czasów II wojny światowej. Eksponaty można oglądać w każdy czwartek w muzeum mieszczącym się w podziemiach domu kultury Lech na osiedlu Blachownia w Kędzierzynie-Koźlu.
Grażyna Kosubek - POLSKA Gazeta Opolska
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Awatar użytkownika
Łukasz
Ekspert
Posty: 2526
Rejestracja: 2009-01-02, 16:00
Lokalizacja: Kressendorf

Post autor: Łukasz »

Tarnów dalej nie odpowiada i pewnie nie odpowie.

Jeśli chodzi o lotnisko na Woli, dowiedziałem się jeszcze tyle, że było ono "Za stacją kolejową w stronę Tenczynka" czyli średnio dokładna informacja, ale zawsze.

Co do Bolęcina to też było tam lotnisko, ale niestety nie mam już żadnego info gdzie.

Dalej co do latarni w Rudnie. Tylko jedna osoba powiedziała mi, że są dwa miejsca
w których coś stało - jedno gdzieś na jakichś skałkach (nie wiem gdzie dokładnie,
a informator nie umiał określić miejsca :-/ ), drugie jest zaraz przy drodze prowadzącej z Rudna na Grojec/Alwernię, za wiaduktem nad autostradą po prawej stronie \. Chyba kamienno - ceglana niewysoka budowla przypominająca komin. Kiedyś to widziałem (lata tamu) ale nie wiem czy to jest to o co CoVoxowi chodzi. W każdym razie usytuowanie tego "komina" jest patrząc od strony Trzebini i Chrzanowa jest dość dobre, i z daleka widoczne więc...

Tyle ode mnie chyba, że coś jeszcze uda mi się dowiedzieć.
Awatar użytkownika
CoVoX
Użytkownik
Posty: 186
Rejestracja: 2009-01-01, 12:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: CoVoX »

Darula pisze:Pasjonaci formacji historycznej "Blackhammer" z Blachowni...
Nie Blackhammer tylko Blechhammer ;-)

W każdym razie chłopakom z tejże formacji gratuluję trafienia i dziękuję za podesłanego e-maila oraz zdjęcia, z których kilka pozwolę sobie tutaj zamieścić.
Wygląda mi to na FuMG-62, czyli tzw. małego WĂźrzburga, aczkolwiek brak jest samej czaszy radaru...
Załączniki
Blechhammer5.jpg
Blechhammer5.jpg (89.14 KiB) Przejrzano 20185 razy
Blechhammer4.jpg
Blechhammer4.jpg (91.84 KiB) Przejrzano 20185 razy
Blechhammer3.jpg
Blechhammer3.jpg (98.37 KiB) Przejrzano 20185 razy
Blechhammer2.jpg
Blechhammer2.jpg (95.44 KiB) Przejrzano 20185 razy
Blechhammer1.jpg
Blechhammer1.jpg (95.7 KiB) Przejrzano 20185 razy
ODPOWIEDZ