Niemiecki obóz koncentracyjny KL Plaszow

Moderator: szkieletek

krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

Też bym pryl obstawiał raczej.
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
kusmanek
Posty: 4
Rejestracja: 2014-11-21, 18:59
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Post autor: kusmanek »

Powyższe plany obozu warto porównać z modelem terenu wykonanym w systemie LIDAR.
Doskonale widać na nim pozostałości po budynkach, a także austro-węgierskie szańce.
http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?loca ... ID=1646191
Awatar użytkownika
gosc
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 2012-12-12, 20:44
Lokalizacja: Kraków

Post autor: gosc »

A wracając do tych podpisów i domniemanych słupów obozowych jakich pełno przy każdej jednostce wojskowej - to nie chcę się bardzo mądrować, ale wydaje mi się, o ile dobrze pamiętam, że ten koncentrak był ogrodzony słupami drewnianemi akurat. Jakby kto chciał kawałek historycznego izolatora, to tu i ówdzie się walają w ziemi...
Ja nie jestem na tyle szalony, żeby mniemać coś czy też nie mniemać...
Franek D.
Początkujący
Posty: 86
Rejestracja: 2014-11-29, 20:42
Lokalizacja: Gdów

Post autor: Franek D. »

Przepraszam, że trochę mieszam w temacie. Nie mieszkam w Krakowie. Zamieszczone zdjęcia wykonałem 3 lata temu, gdy codziennie bywałem na Podgórzu - może już tej ruiny dziś nie ma?
Budynek swoją konstrukcją sugeruje PRL (przypomina podobną ruinę po Zootechnice - róg Powstańców i Klimeckiego). Mógł być postawiony na fundamentach po zaznaczonej na niemieckich planach stacji kolejowej. Obok, na pocz. ul. Jerozolimskiej, za apartamentowcami i kamieniołomem jest (lub był?) "domek zawiadowcy stacji".
Załączniki
ul. Jerozolimska - za komienioÂłomem miejskim.JPG
ul. Jerozolimska - za komienioÂłomem miejskim.JPG (92.18 KiB) Przejrzano 17995 razy
ul. Jerozolimska - wjazd do KL Plaszow.JPG
ul. Jerozolimska - wjazd do KL Plaszow.JPG (80.72 KiB) Przejrzano 17995 razy
Franek D.
Początkujący
Posty: 86
Rejestracja: 2014-11-29, 20:42
Lokalizacja: Gdów

Post autor: Franek D. »

Kiedy chodziłem po terenie dawnego obozu, zauważyłem, że liczne wycieczki młodych Żydów, pozostawiają pod symboliczną macewą Sary Schenirer, jak również pod pomnikiem ofiar, przywożone ze sobą kamienie. W biblijnym Izraelu groby przykrywano kamieniami, by zmarłych nie odgrzebał pustynny wiatr lub zwierzęta padlinożerne. Na pomniku kamienie są wkładane również w pęknięcia ścian - niczym w Ścianę Płaczu. Leżą nawet wysoko - w szczelinie powstałej po wydartych sercach.
Załączniki
KL Plaszow - 3.JPG
KL Plaszow - 3.JPG (47.26 KiB) Przejrzano 17976 razy
KL Plaszow - 4.JPG
KL Plaszow - 4.JPG (58.53 KiB) Przejrzano 17976 razy
KL Plaszow - 5.JPG
KL Plaszow - 5.JPG (87.7 KiB) Przejrzano 17976 razy
Franek D.
Początkujący
Posty: 86
Rejestracja: 2014-11-29, 20:42
Lokalizacja: Gdów

Post autor: Franek D. »

Kamienie leżą również pod 2 płytami obok pomnika.

Będąc na miejscu, pomyślałem, że miasto Kraków zupełnie nie dba o to Miejsce Pamięci.

Brakuje parkingu dla podjeżdżających wycieczek zagranicznych (wielokrotnie widziałem , jak na wąskim poboczu przy ruchliwej ul. Kamieńskiego, niebezpiecznie wysiadały z autokarów grupy młodzieży żydowskiej).

Miasto nie przygotowało turystom dostępu do miejsc z zachowanymi śladami, jak również o nich informacji.
Załączniki
Kl PlaszĂłw - plan obozu.JPG
Kl PlaszĂłw - plan obozu.JPG (61.97 KiB) Przejrzano 17952 razy
KL PÂłaszĂłw 7.JPG
KL PÂłaszĂłw 7.JPG (114.81 KiB) Przejrzano 17952 razy
KL PÂłaszĂłw 25.JPG
KL PÂłaszĂłw 25.JPG (41.02 KiB) Przejrzano 17952 razy
KL PÂłaszĂłw 24.JPG
KL PÂłaszĂłw 24.JPG (61.76 KiB) Przejrzano 17952 razy
KL PÂłaszĂłw 23.JPG
KL PÂłaszĂłw 23.JPG (91.52 KiB) Przejrzano 17952 razy
KL PÂłaszĂłw 22.JPG
KL PÂłaszĂłw 22.JPG (72.67 KiB) Przejrzano 17952 razy
KL PÂłaszĂłw 21.JPG
KL PÂłaszĂłw 21.JPG (78.6 KiB) Przejrzano 17952 razy
KL PÂłaszĂłw 20.JPG
KL PÂłaszĂłw 20.JPG (92.16 KiB) Przejrzano 17952 razy
KL PÂłaszĂłw 18.JPG
KL PÂłaszĂłw 18.JPG (118.38 KiB) Przejrzano 17952 razy
KL PÂłaszĂłw 16.jpg
KL PÂłaszĂłw 16.jpg (34.97 KiB) Przejrzano 17952 razy
KL PÂłaszĂłw 17.JPG
KL PÂłaszĂłw 17.JPG (102.37 KiB) Przejrzano 17952 razy
KL PÂłaszĂłw 12.JPG
KL PÂłaszĂłw 12.JPG (82.68 KiB) Przejrzano 17952 razy
KL PÂłaszĂłw 11.JPG
KL PÂłaszĂłw 11.JPG (102.45 KiB) Przejrzano 17952 razy
KL PÂłaszĂłw 10.JPG
KL PÂłaszĂłw 10.JPG (108.77 KiB) Przejrzano 17952 razy
KL PÂłaszĂłw 8.JPG
KL PÂłaszĂłw 8.JPG (109.04 KiB) Przejrzano 17952 razy
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

Ano. Święte słowa. Miasto generalnie najwyraźniej samo nie wie, co ma z tym zrobić. No i jeszcze - keszu się na tym nie zarobi, bo ani za wstęp się nie skasuje, ani budki z kiełbasą i piwem postawić nie można. Co gorsza, trza by - o zgrozo, o zgrozo - dołożyć do tego, wyłożyć piniunc, i to nawet nie zainwestować, wszak ten piniunc nigdy się nie zwróci. No, a mnieć piniunc i nie mieć piniunc, to razem dwa piniundze, tak? No to - mimo rozlicznych szumnych deklaracji - miasto, w ogromnym pocie czoła, robi nic. Jest to coś, co miasto robi bardzo często i lubi to robić - nie tylko w temacie obozu zresztą. Wstyd i hańba.
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
TomekM
Ekspert
Posty: 3166
Rejestracja: 2011-04-19, 07:24
Lokalizacja: Kraków

Post autor: TomekM »

że nie wie co z tym zrobić, to jasna sprawa, zresztą chyba sa trochę między młotem a kowadłem, bo co by nie próbowali robić to od kogoś po uszach dostają, więc tłumaczenie sie brakiem kasy chyba najbezpieczniejsze....
teraz wycieli tam podobno wszystkie drzewa, ale dobrze, że zrezygnowali z pomysłu zlania tego terenu rundapem..
Awatar użytkownika
lipton
Ekspert
Posty: 2572
Rejestracja: 2008-12-29, 16:17
Lokalizacja: Nova Sandecz

Post autor: lipton »

Ale parking dla autobusów z prawdziwego zdarzenia wzdłuż ulicy by się przydał, że o jakimś WC nie wspomnę.
Polka na erkaem i granaty... Orkiestra tusz!
Franek D.
Początkujący
Posty: 86
Rejestracja: 2014-11-29, 20:42
Lokalizacja: Gdów

Post autor: Franek D. »

Odwiedzające Polskę zagraniczne wycieczki są uprzedzone, że wąskie pobocze jest parkingiem, a rosnący obok las służy turystom za WC.
Załączniki
Parking i leÂśne WC przy ul. KamieĂąskiego.JPG
Parking i leÂśne WC przy ul. KamieĂąskiego.JPG (27.01 KiB) Przejrzano 17926 razy
Pobocze, lasek, tablica oraz schody do pomnika.JPG
Pobocze, lasek, tablica oraz schody do pomnika.JPG (22.42 KiB) Przejrzano 17926 razy
Franek D.
Początkujący
Posty: 86
Rejestracja: 2014-11-29, 20:42
Lokalizacja: Gdów

Post autor: Franek D. »

Więźniowie obozu zmuszani byli do bezsensownej, wyjątkowo ciężkiej pracy.

Warto przeczytać http://www.dws-xip.pl/reich/zaglada/oboz1.html

Pracowali nie tylko w zakładach zbrojeniowych. Kuli wapień w sąsiednich kamieniołomach ciągnęli wagony z urobkiem. Na miejscu likwidowali również pozostałości po obu kirkutach, budowali kolejne baraki, rozbierali i przenosili je na nowe miejsca. Pod koniec wojny pozostawieni nielicznie więźniowie, pracowali przy dokładnym zacieraniu dowodów na istnienie obozu.

Dziś trudno odnaleźć ślady z tamtego czasu. Są zachowane pozostałości po obu kirkutach (które nie sugerują istnienia w tym miejscu obozu koncentracyjnego). Wśród dzikich zarośli porastających rejon obozowej łaźni, w sąsiedztwie Placu Apelowego, leżą oryginalne płyty nagrobne po kirkucie podgórskim (inne - często fotografowane na dnie Kamieniołomu Libana - to sztuczna sceneria do filmu).
W pobliżu obozowej bramy sterczą wielkie, betonowe ruiny żydowskiego Domu Przedpogrzebowego. Przed wojną stał on na kirkucie krakowskim przy Abrahama. Niemcy, zakładając obóz, zamienili go na stajnie dla koni, oborę dla krów oraz chlewnię dla świń. Później budynek został wysadzony w powietrze.
Załączniki
Po wojnie Ludowe Wojsko Polskie wysadzi³o niezniszczon¹ przez Niemców, ni¿sz¹ czêœÌ Domu Przedpogrzebowego
Po wojnie Ludowe Wojsko Polskie wysadzi³o niezniszczon¹ przez Niemców, ni¿sz¹ czêœÌ Domu Przedpogrzebowego
Dom Przedpogrzebowy przed wysadzeniem przez PolakĂłw.JPG (22.2 KiB) Przejrzano 17917 razy
Dom Przedpogrzebowy podczas wysadzania przez NiemcĂłw.JPG
Dom Przedpogrzebowy podczas wysadzania przez NiemcĂłw.JPG (19.04 KiB) Przejrzano 17917 razy
Dom Przedpogrzebowy podczas budowy.JPG
Dom Przedpogrzebowy podczas budowy.JPG (19.6 KiB) Przejrzano 17917 razy
Dom Przedpogrzebowy podczas budowy przez ÂŻydĂłw.JPG
Dom Przedpogrzebowy podczas budowy przez ÂŻydĂłw.JPG (17.4 KiB) Przejrzano 17917 razy
KL PÂłaszĂłw 43.JPG
KL PÂłaszĂłw 43.JPG (104.05 KiB) Przejrzano 17917 razy
KL PÂłaszĂłw 42.JPG
KL PÂłaszĂłw 42.JPG (76.96 KiB) Przejrzano 17917 razy
KL PÂłaszĂłw 41.JPG
KL PÂłaszĂłw 41.JPG (68.97 KiB) Przejrzano 17917 razy
KL PÂłaszĂłw 40.JPG
KL PÂłaszĂłw 40.JPG (98.92 KiB) Przejrzano 17917 razy
KL PÂłaszĂłw 39.JPG
KL PÂłaszĂłw 39.JPG (99.85 KiB) Przejrzano 17917 razy
KL PÂłaszĂłw 38.JPG
KL PÂłaszĂłw 38.JPG (119.65 KiB) Przejrzano 17917 razy
KL PÂłaszĂłw 37.JPG
KL PÂłaszĂłw 37.JPG (112.38 KiB) Przejrzano 17917 razy
KL PÂłaszĂłw 36.JPG
KL PÂłaszĂłw 36.JPG (108.73 KiB) Przejrzano 17917 razy
Awatar użytkownika
gosc
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 2012-12-12, 20:44
Lokalizacja: Kraków

Post autor: gosc »

Miałem pisać wcześniej i jakoś mi nie wyszło. Co do tej bocznicy kolejowej - ten budynek podejrzewany o bycie bocznicą: czysty PRL, nie wiem co to było, ale miało własną kotłownię, do tej pory stoi pokaźny komin. Przed budynkiem ani śladu po infrastrukturze kolejowej, płaski beton, dwie bramy do wjazdu/wyjazdu. Co mnie dziwi, to fakt, że tam jest po prostu wysoko - lokomotywa musiałaby pchać pod górę skład wagonów od Wielickiej. No nie pasuje mi to. Niby na planach jest jakaś stacja w tym miejscu, czyli przy Jerozolimskiej, ale troche mnie to nie przekonuje...
Ja nie jestem na tyle szalony, żeby mniemać coś czy też nie mniemać...
Awatar użytkownika
gosc
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 2012-12-12, 20:44
Lokalizacja: Kraków

Post autor: gosc »

Aha - teren koło ruin domu przedpogrzebowego jest wygolony, ale za to tak zaśmiecony flaszkami po płynie piwopodobnym "Perła", że nie powstydziłby się ich w takiej ilości sam J. Wędrowycz...

Dawny cmentarz żydowski jest ładnie wyeksponowany ( odczyszczony).
Ja nie jestem na tyle szalony, żeby mniemać coś czy też nie mniemać...
ODPOWIEDZ