Strona 1 z 1

Niemiecka "Pozycja Górnośląska"

: 2011-12-12, 12:13
autor: Darula
Wiosną 1939 roku wzdłuż granicy przecinającej uprzemysłowiony rejon Górnego Śląska zaczęto budować niemiecką pozycję umocnioną. Umocnienia te rozrzucono wzdłuż granicy na długości ponad 40 kilometrów, poczynając od miejscowości Miedary koło Tarnowskich Gór na Pilchowicach koło Rybnika kończąc. Przed wybuchem wojny wybetonowano jedynie 26 obiektów i jeden fundament. W przeważającej części schrony budowano parami: regelbau 116a przeznaczony dla armaty przeciwpancernej i broni maszynowej do ognia bocznego był wspomagany schronem specjalnym (sonderwerk), wyposażonym w dwie kopuły obserwacyjno - bojowe do ognia okrężnego. Jedynym odstępstwem jest tzw. punkt oporu Zbrosławice, gdzie dodatkowo powstały schrony typu 106a, 107a i 111a. Obiekty wybudowano w 8 grupach, z których najsilniejsze znajdują się w Zabrzu i Zbrosławicach. Pozostałe znajdują się w Stolarzowicach, Bytomiu, Zabrzu - Biskupicach, Bojkowie, Nieborowicach i Pilchowicach.

Wszystkie schrony miały być wyposażone w zdobyczny sprzęt czechosłowacki co wymagało dokonania zmian konstrukcyjnych. Nie robiono tego jednakże w sposób planowy, wprowadzając doraźne modyfikacje podczas budowy każdego obiektu z osobna. Jedynie konstrukcja sonderwerka (obiektu nie spotykanego poza Śląskiem) została całkowicie i planowo podporządkowana wykorzystaniu czechosłowackich kopuł obserwacyjno -bojowych.

Budowę umocnień zakończono wraz z wybuchem wojny. Jedynie dwa schrony były na tyle zaawansowane, że zamontowano w nich kopuły pancerne. Innych nawet nie rozszalowano. W tym stanie dotrwały do 1944 gdy część z nich włączono do nowobudowanej linii b2. Tym razem przydzielono im rolę obiektów biernych. W większości przypadków pełniły funkcję magazynów amunicji. Szyby kopuł zamurowano, pozostawiając jedynie otwory dla peryskopów.

Plichowice - Sonderwerk

: 2011-12-14, 21:46
autor: Darula
Plichowice - R116b
Jeden z dwóch istniejących na Górnym Śląsku R116b - zamiast kopuły pancernej miał być wyposażony jedynie w peryskop.

: 2011-12-14, 22:36
autor: Darula
Plichowice - schron obserwacyjny (?)
Schron umiejscowiony na niewielkim wzniesieniu w pobliżu niemieckich schronów z 1939roku. Dobrze zachowany, ze śladami instalacji wewnętrznej.
JAk możemy przeczytac na stronie Simona: Schrony, umownie nazwane "obserwacyjnymi", są jednymi z bardziej tajemniczych obiektów na Śląsku. Nie jest bowiem do końca pewne ich przeznaczenie. Dwie szczeliny obserwacyjne, z czego jedna ukształtowana przeciwrykoszetowo sugerują zastosowanie. Brak jednakże informacji o powiązaniu ich z np. artylerią przeciwlotniczą. Czas ich powstania również nie jest pewny, lecz można przypuszczać, że wybudowano je na długo przed ofensywą radziecką, gdyż niektóre obiekty (np. w Laryszowie) mają wejścia prowadzące w kierunku ataku. Z pewnością nie były przewidziane jako obiekty bojowe, posiadają bowiem formę blokhausu maskowanego najprawdopodobniej jedynie farbą. Strop o grubości ok. 30 - 50 cm i ściany 60 cm nie dawały wystarczającego zabezpieczenia.

: 2011-12-22, 20:54
autor: Darula
Grupa bojowa "Bojków"
Grupa składała się z dwóch schronów: sonderwerk i R116a. Na stronie Simona możemy przeczytać: oryginalna nazwa powinna brzmieć stutzpunkt "SchĂśnwald" gdyż obecna nazwa miejscowości jest powojenna i związana z przesiedloną tu z Bieszczad podczas operacji "Wisła" ludnością bojkowską. Obiekty zostały wybudowane w okolicy załamania (mniej więcej o 90°) dawnej granicy polsko - niemieckiej w okolicach Przyszowic. Dzięki umieszczeniu na stoku najwyższego w okolicy wzgórza miały dobry wgląd w polskie pozycje. Dodatkowo, ogniem armaty p.panc mogły ryglować linie kolejową biegnącą wzdłuż granicy z Rybnika do Katowic.


Regelbau 116a

: 2011-12-22, 21:33
autor: TomekM
A poczekaliście na służby, aby dowiedzieć się co to ten "sęsor" i "teren wzbroniony" ? :shock: :mrgreen:

: 2011-12-22, 21:40
autor: Darula
Czekalismy, czekalismy, czekalismy :roll:
I nic :-/ "Sęsor" miał dość "wzbronionego" i sobie poszedł :mrgreen: Obawiamy sie tylko "działań prawnych wobec Ciebie" :cry:

: 2011-12-22, 22:18
autor: Mephisto
Ten "Sęsor ruchu" w osobie imć pana Zdziska poszedł sobie pewnie na piwo i dlatego się nie uruchomił...

: 2011-12-22, 22:55
autor: Jenny
Proponuję od nowego roku pierdyknąć taki "sęsor" :-> przy wejściu na działkę obok wodociągu. A na klapy w parku "zakaz naruszania" :-P Tylko z służbami może być ciężko. W Rudawie to chyba tylko OSP ;-)

: 2011-12-22, 23:08
autor: Darula
U nas spoko ze słuzbami, ale w Bojkowie...