Strona 1 z 1

Twierdza Świnoujście

: 2010-07-17, 23:06
autor: Grzesław
Bateria Wschodnia

Obiekt powstał z scalenia dwóch dzieł twierdzy. Baterii Portowej Ostbatterie czyli wschodniego szańca artyleryjskiego oraz fortu Werk II .

Fort Werk II wybudowany został w latach 1856 – 63. Pierwotnie posiadał pięcioboczny wał artyleryjski z centralnie umieszczona reditą na dwadzieścia dwie gładko lufowe armaty. Artyleria przeznaczona była głównie do walki lądowej, dopiero po modernizacji fortu w1876-77 roku zmieniono front obrony z lądowego na morski.
W wyniku tej przebudowy zespolono go z pobliska Baterią wschodnią.
Do spięcia obiektów przeznaczono kaponierę szyjową fortu Werk rozbudowując ją do dwukondygnacyjnej reduty.
Obydwa dzieła uzbrojono w armaty Kruppa 210 mm, 150 mm oraz lekką artylerię polową przeznaczoną do obrony lądu.
Po rozbudowie dzieła obiekt miał za zadanie zwalczanie nieprzyjacielskiej floty na redzie portu, oraz prowadzenie walki przeciwdesantowej.
Bateria nie spełniła się w ogniu walki. Jedyne poważniejsze incydenty z jakim przyszło się jej zmierzyć miały miejsce podczas drugiej wojny Prus z Danią w 1864 roku, oraz 6 lat później podczas wojny z Francją. Rola baterii w obu konfliktach zakończyła się na demonstracji siły baterii oraz Świnoujskiego garnizonu.

: 2010-07-17, 23:09
autor: Łukasz
Klimacik :)

: 2013-06-02, 00:04
autor: Gogo
Piękna rzecz, faktycznie od lat 90 zeszłego wieku zmienił się sporo. A jak przedstawia się obecnie sytuacja na "Gebenie"? Pomijając wieżę, chodzi mi o same stanowiska. I tak samo jak obecnie wygląda bateria "Mielin (opisana przez Perzyka w Archeologi Wojskowej) na południe od miasta przy promie na Karsibór.

: 2013-06-02, 09:44
autor: Grzesław
W wierzy dalmierza obecnie znajduje sie przeciwpożarowe stanowisko obserwacyjne. W sezonie letnim można wyjść i podziwiać widoki. Same stanowiska bat. stoją tak jak stały. Niewiele sie tam zmieniło, chociaż można zaobserwować pierwsze nieśmiałe próby zachowania obecnego stanu dla potomnych.
Natomiast bat. Mielin jest obecnie w posiadaniu grupy pasjonatów historii którzy na razie oczyszczają teren, ale w na przyszłość mają bardziej ambitne plany.

: 2013-06-02, 11:10
autor: Gogo
Jak pamiętam jeszcze ten fort gdzie akurat wtedy był robiony jakiś remont. Prezentowane zdjęcia fortu to chodzi tutaj zapewne o ten właśnie fort(wiecznie zapominam nazwy) na "warszowskiej stronie" czyli jeszcze na Wolinie.
Przed nim jak się szło od "Starej Pętli" był zespół stanowisk stanowiący pewien monolit, jeszcze wcześniej przy pętli stanowiska baterii a na prawo od pętli wzdłuż wydm nasze przeciwdesantowe "Rokossoszczaki" Na jednym takim rokossoszczaku żeśmy mieli bazę podczas łażenia po tamtejszych rzeczach w 90-którymś roku.
Była też pewna ciekawostka w tamtejszym rejonie. Może się mylę ale w miejscu gdzie tory idące od "Gebena" przekraczały asfalt i i szły w kierunku torowiska rozrządowego były położone prawdopodobnie niemieckie szyny tramwajowe (wypustka albo warga jak to się mówi w terminologii fachowej było niższa od główki szyny).
Zawsze kiedy żeśmy się porozchodzili po terenie mieliśmy takie jedno miejsce spotkań. Betonowy budynek przy drodze idącej do "Starej pętli" nazywaliśmy go "Kasynem". Ciekawe ile z tego jeszcze się zachowało.