Beskid Sądecki czyli moje rejony

Awatar użytkownika
lipton
Ekspert
Posty: 2572
Rejestracja: 2008-12-29, 16:17
Lokalizacja: Nova Sandecz

Post autor: lipton »

Dawid, ostatnio zacząłem nawet kręcić aparatem filmiki tego, czego szukam i co znajduje po lasach, bo nie potrafię ani rysować ani tego odpowiednio (chyba) opisać. tylko nie wiem, jak tytaj na forum wsadzić 50 sek. filmik
Polka na erkaem i granaty... Orkiestra tusz!
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Proste - załaduj go na portal zdjeciowo/filmowy np. JoŁtob ;-) i wklej linka :idea:
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Awatar użytkownika
lipton
Ekspert
Posty: 2572
Rejestracja: 2008-12-29, 16:17
Lokalizacja: Nova Sandecz

Post autor: lipton »

łojezu, to wolę rozrząd w aucie wymienić :-/ a tak na poważnie to tylko moje oko coś wychwyci na tym filmie
Polka na erkaem i granaty... Orkiestra tusz!
Awatar użytkownika
lipton
Ekspert
Posty: 2572
Rejestracja: 2008-12-29, 16:17
Lokalizacja: Nova Sandecz

Post autor: lipton »

pozytyw: odezwała się jednostka mająca w gestii działki leśne w okolicy Krzyżówki, mam namiar na leśniczego, który orientuje się w historii regionu. Podziękowania dla Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Leśny Zakład Doświadczalny w Krynicy-Zdroju, Leśnictwo Kopciowa
Polka na erkaem i granaty... Orkiestra tusz!
Awatar użytkownika
lipton
Ekspert
Posty: 2572
Rejestracja: 2008-12-29, 16:17
Lokalizacja: Nova Sandecz

Post autor: lipton »

Po ostatnim wypadzie na Krzyżówkę/Kopciową i Harniaków Wierch (polskie pozycje z 1939r, dla przypomnienia) razem z tamtejszym leśniczym, p. Marianem Łaszczakiem, udało się (chyba) ustalić kilka faktów: polskie pozycje to przeważnie jedynie dołki strzeleckie i prawdopodobnie stanowisko działka przeciwpancernego na Kopciowej oraz dołki strzeleckie na północnych stokach Harniaków Wierchu. Reszta to robota robotników przymusowych z lata/jesieni 1944 roku. Potwierdza to stan drzewostanu i układ terenu na Kopciowej, gdzie leśniczy z całym przekonaniem stwierdził, że zachowane formy ziemne (wcześniej wspomniane „kieszonki”) to nie są twory pochodzenia naturalnego i kiedyś znajdowały się na skraju lasu; wobec tych faktów dla mnie oczywiste jest, że są to dołki strzeleckie z września 1939 roku.
Mieszkaniec Kopciowej (rocznik 1925) potwierdził, że umocnienia na Krzyżówce (na przełęczy Huta) wykonywali robotnicy przymusowi w 1944 roku.
Niewiadome jest przeznaczenie prostokątnego wykopu znajdującego się w lesie, na prawo od szlaku z Kopciowej na Jaworzynkę, nad wsią. Świadek stwierdził, że w okolicy tego miejsca stało w 1939 roku działko przeciwpancerne na gumowych kołach. Równię ogniową dopiero wykonywano, a cała pozycja za umocnienia miała kozły z drutem kolczastym, a wiele rolek tego drutu pozostało w lasach nieużyte po kampanii wrześniowej. Człowiek ów całą okupację pracował w kuźni na Kopciowej i bardzo dobrze orientował się w temacie.
Po konsultacji z Eliasem śmiem twierdzić, że trafiłem na wykop pod tradytor artyleryjski, podobny jak na Wietrznicy nad Dunajcem, w którym z braku czasu postawiono działko przeciwpancerne. Zamiar fortyfikowania tej przełęczy jest udokumentowany w różnych źródłach, muszę jeszcze znaleźć innych świadków którzy tam mieszkali w czasie kampanii wrześniowej i zweryfikować ich relacje.
Co do pozycji polskiej baterii w miejscowości Śnietnica, najstarszy, ponad 80-letni świadek był nieobecny w domu (wakacje!), a miejscowi wspominali tylko o budynku starej plebanii, jako „posterunku”. Natomiast lewy brzeg rzeki Biała, na kilometrowym odcinku przekopany rowem strzeleckim z dobrze widocznymi stanowiskami strzeleckimi
Polka na erkaem i granaty... Orkiestra tusz!
Awatar użytkownika
lipton
Ekspert
Posty: 2572
Rejestracja: 2008-12-29, 16:17
Lokalizacja: Nova Sandecz

Post autor: lipton »

które kopali robotnicy przymusowi w 1944 roku
Polka na erkaem i granaty... Orkiestra tusz!
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

lipton pisze:Po konsultacji z Eliasem śmiem twierdzić, że trafiłem na wykop pod tradytor artyleryjski, podobny jak na Wietrznicy nad Dunajcem,
Wykopu na Kopciowej nie widziałem, ale ten na Wietrznicy i owszem - dużo za mały na tradytor. Raczej na mysz albo schron ckm, w rodzaju tych z Krzyżowej na ten przykład
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
Awatar użytkownika
lipton
Ekspert
Posty: 2572
Rejestracja: 2008-12-29, 16:17
Lokalizacja: Nova Sandecz

Post autor: lipton »

Shiman, dla Ciebie specjalnie:
"We wsi Niskowa znajduje się schron bierny typu Rb 668. Usytuowany jest dość nietypowo, częściowo w zboczu potoku stanowiącego dopływ rzeczki Niskówki, w odległości ok. kilometra od skrzyżowania głównej drogi dojazdowej do wsi. Po prawej stronie wejścia zachował się numer inwentaryzacyjny 8859./I, nadany po wojnie przez saperów Ludowego Wojska Polskiego. Schron dostępny, zalany do wysokości ok. 50 cm i zaśmiecony; wejście częściowo zasypane przez ziemię osuwającą się ze zbocza. Obiekt godzien szerszego opisu z uwagi na fakt, że schron nie posiada zamontowanych żadnych regulaminowych elementów chroniących załogę, tzn. drzwi stalowych dwudzielnych, drzwi gazoszczelnych i drzwiczek wyjścia awaryjnego, których najprawdopodobniej już nie zdążono dowieźć na plac budowy. Dzięki temu można jednak obserwować zachowane do dnia dzisiejszego deski drewnianego szalunku, tkwiące w szczelinach i wnękach montażowych przewidzianych do wstawienia obu drzwi, podobnie jak w bocznych niszach znajdujących się w przedsionku. W wyjściu awaryjnym brak podwójnych równoległych pionowych wnęk, w które miały być wsuwane stalowe elementy zamknięcia wejścia, brak też futryny wewnętrznej tego wyjścia. Wyjście ewakuacyjne nie zostało najprawdopodobniej obmurowane z zewnątrz, przez co znajduje się kilkadziesiąt centymetrów nad poziomem gruntu, wyprowadzając wprost na potok. W trzech ścianach w izbie załogi, na wysokości ok. 20cm pod stropem znajdują się prostokątne otwory o nieznanym przeznaczeniu. Zachowały się zabetonowane w ścianach drewniane listwy. Na zewnętrznej części stropu znajduje się prostokątne wgłębienie, przewidziane do zabetonowania górnej części osłon anten radiowych z pokrywami pancernymi, których także nie zainstalowano. Co ciekawe, na zewnątrz obok wejścia zdołano jednak zamontować przykręcane okrągłe stalowe osłony czerpni powietrza.

Kolejny obiekt w tym rejonie to schron bojowy Rs 58c, który znajduje się wśród zarośli na niewielkim pagórku. Obiekt został współcześnie ogrodzony drutem kolczastym, jest bardzo zaśmiecony i prawie całkowicie zasypany wewnątrz. Schron nie posiada już szyny na której montowany miał być karabin maszynowy, z otworu strzelniczego wystają druty bardzo gęstego zbrojenia. Z pozycji strzelca bardzo dobry wgląd w stronę doliny Dunajca i na stację pomp Wodociągów Sądeckich.

Dotarcie do opisywanych obiektów może nastręczać trochę trudności. Z drogi krajowej nr 28 prowadzącej do Limanowej, tuż przed serpentynami należy skręcić w lewo na Niskową. Trzeba pokonać 2,6km lokalnej asfaltowej drogi wiodącej do centrum wsi, aż do obwałowanego potoku Niskówka. Na skrzyżowaniu skręcić w prawo i dalej asfaltem, przez betonowy mostek kierować się w górę wspomnianego potoku. Na placu przy końcu asfaltowej drogi należy odbić w lewo, wejść między ogrodzenia zabudowań i dalej (tylko pieszo) kierować się między zabudowaniami, dnem niewielkiego strumienia, będącego dopływem Niskówki, wykorzystywanego także jako droga dojazdowa (konieczne wodoszczelne buty, prawie o każdej porze roku dnem płynie woda). Schron bierny znajduje się kilkanaście metrów od ostatnich zabudowań, po lewej stronie strumienia, w zalesionym zboczu. Schron bojowy ukryty jest na łące nad wspomnianym zagajnikiem, kilkadziesiąt metrów od schronu biernego, na ogrodzonym drutem kolczastym prostokątnym skrawku terenu porośniętym charakterystycznymi brzozami.
We wsi znajdują się ponadto resztki rowu przeciwpancernego; by do niego dotrzeć należy od wyżej opisanego skrzyżowania przy obwałowaniu potoku w centrum wsi pokonać wąski mostek na Niskówce, kilkadziesiąt metrów prosto, przed domami mieszkalnymi skręcić się w lewo, następnie ostro w prawo i drogami gruntowymi kierować się na południowy zachód. Rów znajduje się za przydrożną murowaną kapliczką, znajdującą się obok charakterystycznej kępy krzewów".

Zweryfikuj przy okazji, czy opis dojścia jest wystarczający dla przeciętnego bunkrowłazika
Polka na erkaem i granaty... Orkiestra tusz!
Shiman
Ekspert
Posty: 3332
Rejestracja: 2008-12-30, 20:05
Lokalizacja: KR

Post autor: Shiman »

A skąd opis obiektu, bo powiem, że trochę nieścisłości w nim jest? Np. LWP czy
lipton pisze:na wysokości ok. 20cm pod stropem znajdują się prostokątne
. Może jakąś mapką dysponujesz albo czasem - 3 sierpnia w piątek?
Awatar użytkownika
lipton
Ekspert
Posty: 2572
Rejestracja: 2008-12-29, 16:17
Lokalizacja: Nova Sandecz

Post autor: lipton »

do Sącza się nie wybieram, nieścisłość dotyczy WP czy LWP, bo nie wiem?
Co do opisów, to mam z tym odwieczny problem. Drugi problem to brak osoby, która zrobiłaby mi rzetelną korektę merytoryczną i stylistyczną...
Polka na erkaem i granaty... Orkiestra tusz!
Awatar użytkownika
lipton
Ekspert
Posty: 2572
Rejestracja: 2008-12-29, 16:17
Lokalizacja: Nova Sandecz

Post autor: lipton »

mapek żadnych nie mam, mój kartograf wyemigrował z Krakowa od Duisburga. to trzeci problem :cry:
Polka na erkaem i granaty... Orkiestra tusz!
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Pomocne byłyby namiary gps. Teraz to podstawowe wyposażenie turysty :idea:
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Shiman
Ekspert
Posty: 3332
Rejestracja: 2008-12-30, 20:05
Lokalizacja: KR

Post autor: Shiman »

lipton pisze:Co do opisów, to mam z tym odwieczny problem. Drugi problem to brak osoby, która zrobiłaby mi rzetelną korektę merytoryczną i stylistyczną...
W razie czego pomogę jak zechcesz :mrgreen:

W sprawie LWP - to sztuczny twór słowny, który nigdy nie istniał. Za wikipedią - bo szybko:

Ludowe Wojsko Polskie (LWP) – potoczna nazwa polskich sił zbrojnych sformowanych w latach 1943–1944 w ZSRR oraz wywodzącego się z nich Wojska Polskiego w Polsce Ludowej w latach 1944–1952 i Sił Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w latach 1952–1989.

Nazwa „Ludowe Wojsko Polskie” używana była powszechnie od lat 50. XX w. przez władze państwowe i propagandę oraz piśmiennictwo tego okresu w celu podkreślenia związku z panującym w państwie ustrojem. Niemniej jednak nie była nazwą oficjalną.

Oficjalnymi nazwami sił zbrojnych w Polsce w tych okresach były: od 29 lipca 1944 roku (rozkaz nr 1 Naczelnego Dowódcy WP gen. Michała Roli-Żymierskiego i Szefa Sztabu płk. Mariana Spychalskiego o utworzeniu Wojska Polskiego z połączenia Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR (1943-1944) i Armii Ludowej)[1] do 1952 roku Wojsko Polskie, następnie Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, a od 1952-1989: Siły Zbrojne Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Nazwy Siły Zbrojne PRL i Wojsko Polskie używane były zamiennie.

W latach czterdziestych na podobnych zasadach używano również nazwy „Odrodzone Wojsko Polskie” (por. np. M.P. 1947 nr 19 poz. 41)[2].
Awatar użytkownika
lipton
Ekspert
Posty: 2572
Rejestracja: 2008-12-29, 16:17
Lokalizacja: Nova Sandecz

Post autor: lipton »

czytałem.... Zmienię
Polka na erkaem i granaty... Orkiestra tusz!
Awatar użytkownika
marooda
Starszy redaktor
Posty: 1333
Rejestracja: 2008-12-26, 21:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marooda »

Shiman pisze:
lipton pisze:Co do opisów, to mam z tym odwieczny problem. Drugi problem to brak osoby, która zrobiłaby mi rzetelną korektę merytoryczną i stylistyczną...
W razie czego pomogę jak zechcesz :mrgreen:
Shiman, Ty???..... No comments... ;-)
Lipton, (mimo wszystko...) służę pomocą. Naprawdę.
ODPOWIEDZ