Strona 1 z 1

W jakim celu ...

: 2009-01-03, 09:52
autor: Łukasz
Na wstępie tego postu chciazłbym podkreślić, iż jestem totalnym laikiem w tych sprawach i proszę nie bić za niektóre głupie pytania, aczkolwiek nie posiadam (jeszcze) odpowiedniej wiedzy źródłowej w związku z czym pytam tutaj :)

Czy ktoś może mi wyjaśnić dlaczego, po co tudzież w jakim celu w niektórych bunkrach była wysujnięta jedna ściana, jak na zdjęciu poniżej?

Obrazek

...drugie pytanie - w niektórych schronach jakie miałem okazje widzień (Linii Mołotowa), po tej samej stronie co wejście do schronu niewielką szparę na kilka centymetrów, mniej więcej wysokości podobnej jak wejście. Czemu ona służyła ? (na zdjęciu zamurowane)

Obrazek

i trzecie pytanie do tego samego zdjęcia. Czy może mi ktoś wytłumaczyć sens wyjścia ewakuacyjnego w umieszczanego z poziomu -1 zaraz przy wejściu głównym?

: 2009-01-03, 11:12
autor: Darula
Schron jaki zaprezentowałeś na pierwszym zdjęciu jest to BSB do ognia bocznego dla ckm lub armaty ppanc. Budowano ten schron w odmianach: jednoizbowy oraz jednoizbowy z przelotnią. Wyróżniała go, jak piszesz "wysunieta jedna ściana" czyli orylon (orilion, ucho)mający ochronić ścianę boczną schronu ze strzelnicą przed ogniem ukośnym.

Wyjście ewakuacyjne - dlaczego tu... mozliwość ochrony (strzelnica), miejsce potencjalnie niewidoczne przez wroga (zapole schronu), w armii czerwonej jak mi się wydaje nie było mozliwości odwrotu (oficer NKWD), możliwość wydostania sie ze schronu w sytuacji zaklinowania drzwi, lepsze samopoczucie załogi zamknietej w schronie, że istnieje taka możliwość wyjścia na zewnatrz...


Wejście do dużych schronów prowadziło przez przelotnie ze szczeliną detonacyjną, zapobiegającą uszkodzeniu drzwi pancernych przez falę uderzeniową wybuchających w pobliżu pocisków lub w przedsionku innych ładunków. Szczelina detonacyjna w zależności od szerokości była zabezpieczona stalowymi prętami zatopionymi w betonie lub zabezpieczone kratą, podobnie jak wejscie do przedsionka.

: 2009-01-06, 18:44
autor: Shiman
dodam jeszcze dwa slowa co do wyjscia ewakuacyjnego: nie we wszystkich obiektach wystepuje wlaz bezposrednio pod wejsciem do DOTa. Tzn w czesci obiektow jednokondygnacyjnych ze wzgledu na 1 poziom bylo one umiejscowione z boku obiektu a wejscie znajdowalo sie w pomieszczeniach niebojowych w czesci nienarazonej.

: 2009-01-06, 18:52
autor: Łukasz
aha i wszystko jasne. Wielkie dzięki za pomoc :!: