Strona 1 z 2

Bauform 251 w Bielsku - Białej

: 2009-07-27, 22:12
autor: lipton
Schron nadal stoi (wiadomość sprzed 40 minut), fotki jutro po południu

: 2009-07-28, 13:38
autor: Darula
Juz nie moge sie doczekać. Czy wiadomo juz co sie stanie z "bunkrem", autostrady nie przesuną!

: 2009-07-28, 19:58
autor: lipton
Czy przesuną - nie wiem, nie było na budowie nikogo kompetentnego, by zagadnąć o tą kwestię. Z "wizji lokalnej" wynika, ze schron stoi dokładnie na środku przyszłego pasa ruchu z północy miasta do ul. Krakowskiej i dalej na Żywiec bodajże, a skarpa, na jakiej obecnie się znajduje ma zostać zniwelowana o jakieś 15 metrów (tak na moje oko). Nie cyknąłem niestety fotki, jak usytuowanie obiektu wygląda z dalszej perspektywy prowadzonych prac ziemnych. Rozmach i ruch na budowie - na nieszczęście dla schronu - nietypowy dla tej części Europy...

: 2009-07-28, 20:53
autor: MHK
Szkoda biedaka, gdyby go tak odwlekli trochę na bok...

: 2009-07-28, 21:02
autor: Darula
Ładne zdjecia Lipton - dzięki. Kawał cięzkiego szpeja, dla dopełnienia trochę danych technicznych 8-)

: 2009-07-29, 09:59
autor: jacek_stefan
Wow!
przeciągnąć to cudo ?

52 m3 betonu to "lekko" ponad 130 ton!
Nieźle! myślę że przy takiej masie ciężko
będzie uzasadnić tą pracę unikalnością i ciekawą
konstrukcją obiektu :(

Pozdrawiam,

Jacek S.

: 2009-07-29, 10:55
autor: MHK
To może tak jak ze świątynią w Abu Simbel: pociąć, przenieść i poskładać :idea:

: 2009-07-29, 21:37
autor: Darula
Ale, ale moze wykorzystać doswiadczenia z ringstandem w Warszawie :idea:

Art. z 2004 roku:

Operator dźwigu Marian Kiełbasa postawił wczoraj w Muzeum 60-letni schron
Ważący ok. 60 ton schron obronny Ringstand 58c zbudowany przez Niemców po upadku Powstania odkopali robotnicy na placu budowy biurowca u zbiegu Kruczej, Pięknej i Mokotowskiej - pisaliśmy o tym tydzień temu. Miał zostać zniszczony, ale Muzeum Powstania zgodziło się wziąć go do siebie. Schron pocięto na kawałki i ciężarówką przewieziono na ul. Przyokopową. Tu zajął się nim Marian Kiełbasa. Takie wyzwanie to dla niego nie pierwszyzna. - Na tym sprzęcie pracuję sześć lat. Nie takie rzeczy się przenosiło - uśmiecha się. Najczęściej składa lub rozkłada dźwigi na budowach. Ale uczestniczył też w montowaniu papieskiego ołtarza na pl. Piłsudskiego. Jego dźwig (produkcja - Stalowa Wola) może unieść do 35 ton. - Kiedyś w hucie Lucchini podnosiłem maszynę, która ważyła 30 ton, albo i lepiej. A tutaj największy kawałek schronu ma ze 20 ton - wskazał wiszący jeszcze na linach żelbetowy element.
Przy takich ciężarach żuraw może się jednak wywrócić. - Pamięta pan jak się dźwig zwalił w Alejach Jerozolimskich? Połamał sobie wysięgnik. Mój - odpukać - nie miał dotychczas wywrotki - powiedział nam Marian Kiełbasa.
Na razie schron złożony został na placu przy muzeum, od strony ulicy Grzybowskiej. Czy w tym miejscu pozostanie, jeszcze nie wiadomo. Są plany ponownego wkopania go w ziemię.

i...

Schron trafi do muzeum
Schron bojowy z ulicy Mokotowskiej będzie uratowany! Niezwykłą pamiątkę z końca wojny przejmie Muzeum Powstania Warszawskiego
Tak dużego eksponatu nikt się w muzeum nie spodziewał. O niemieckim schronie Ringstand 58c - zbudowanym zaraz po zakończeniu Powstania Warszawskiego - pisaliśmy w sobotnio-niedzielnej \"Gazecie\". Odkopali go robotnicy na placu budowy biurowca Zaułek Piękna u zbiegu Kruczej, Pięknej i Mokotowskiej. żelbetowa bryła miała być zniszczona, bo przeszkadza w prowadzeniu robót, lecz w jej obronie stanął Stefan Fuglewicz z Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji. Zaproponował przeniesienie schronu do któregoś z muzeów i udostępnienie zwiedzającym jako atrakcji.
Wczoraj z kierownikiem budowy porozumiała się dyrekcja Muzeum Powstania Warszawskiego.
- Zabieramy schron do siebie. Trzeba go uratować, to ciekawy obiekt. Takich pamiątek jest coraz mniej - powiedział dyrektor muzeum Jan Ołdakowski.
Tylko jak przetransportować bryłę, która waży ok. 60 ton? Kierownik budowy biurowca Witold Woźniak obiecał pomóc.
- Potniemy ją na cztery części specjalną piłą linową i w kawałkach przewieziemy do Muzeum Powstania - zapowiedział. - Odetniemy górną płytę, następnie dolną płytę, a ściany podzielimy pionowo na pół. Zajmie nam to dwa dni. W tym tygodniu schron powinien stąd zniknąć. Potem złoży się go jak z klocków.
Cięcie i transport schronu bierze na siebie firma budująca biurowiec - Ghelamco Poland - rozładunkiem i złożeniem obiektu w nowym miejscu zajmie się firma PBM Południe, która adaptuje budynki dawnej elektrowni tramwajowej przy ul. Przyokopowej na powstańcze muzeum.
- Przywiezione części położymy na razie na placu przy muzeum od strony ul. Grzybowskiej. Potem zdecydujemy, gdzie ustawić ten obiekt na stałe - zapowiedziała Joanna Bojarska, konsultant Muzeum Powstania Warszawskiego.

:idea:

: 2009-08-28, 10:41
autor: lipton
Jak donosi internetowe wydanie GW - schron ma zostać przesunięty, czyli prawdopodobnie nie zostanie pocięty na kawałki i przeniesiony w inne miejsce. Ciekawe, jak to zrobią, może we wtorek to sprawdzę na miejscu. Link do artykułu:
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... sowej.html

: 2009-09-01, 19:50
autor: lipton
Widok na budowę s-69 od północy

: 2009-09-01, 20:45
autor: Darula
Ten widok (piekny) wszystko wyjasnia :mrgreen: Stoczą go na dół pod estakade - teren państwowy, więc nie bedzie problemu. Bedzie widok jak z polskiego schronu w Cieszynie ;-)

: 2009-09-01, 21:06
autor: Darula
A tak wyglądał ten potwór: :shock:

: 2009-09-01, 22:00
autor: lipton
A moim zdaniem na obecną chwilę nic nie wiadomo - vide czarne studzienki kanalizacyjne, ustawione w kształt zakola, prawie w osi obu jezdni oraz widoczny po lewej stronie nasyp przyszłej drogi

: 2009-09-13, 08:20
autor: Grzesław
Coś mi się wydaje, że Panowie drogowcy problem ominęli szerokim łukiem 8-)

: 2009-09-30, 10:35
autor: lipton
29 września stan obiektu przedstawiał się następująco (niestety nie miałem aparatu z zoomem i była już godzina 18):