Strona 1 z 1

Niemieckie schrony bojowe na ulicach miast 1944.

: 2013-10-21, 15:51
autor: egojack
Spotkałem się niegdyś z opinią, że w przy przygotowywaniach niemieckich do obrony przed Armią Czerwoną i przed "wrogami wewnętrznymi" w 1944r w miastach mamy prawdopodobnie do czynienia z nałożeniem się 3 systemów - standardowego (tj. RS-y, okopy., rowy ppanc) , przeciwpartyzanckiego (zamurowania okien, balkonów, "bunkierki" dostawione do budynków), oraz "miejskiego" - właśnie wspomniane w tytule schrony bojowe na ulicach. Problem w tym, że co do tego ostatniego - mimo że wiadomo, że taki schron istniał - nie było żadnych źródeł na jego temat (szczególnie fotografii). Rozmowa odbyła się dawno temu. Czy ktoś wg dzisiejszego stanu wiedzy coś może wie na ten temat?
Ja znalazłem w jednej z publikacji foto chyba właśnie takiego schronu bojowego z terenu Warszawy.

Wracając do tematu w jednej z publikacji pt."Warszawa 1944" nr 148 Wydawnictwa Militaria, poświęconej działaniom bojowym strony powstańczej i niemieckiej w trakcie Powstania Warszawskiego, na str.28 natknąłem się na fotografię schronu znajdującego się przy ulicy Gęsiej, na terenie ówczesnego obozu koncentracyjnego. Można tam przeczytać, że schron ów został zniszczony ogniem zdobycznego powstańczego czołgu typu Sd.Kfz.171 "Pantera" nazwa własna "Magda" w dniu 5 sierpnia 1944, który po sforsowaniu barykady w bramie wjazdowej rozpoczął metodyczny ostrzał wież strażniczych i "bunkrów" , a na koniec budynku administracji "białego domu" walnie przyczyniając się do zdobycia Gęsiówki.
Fotografia podpisana jest "schron strzegący Gęsiówki zniszczony przez powstańczą "Panterę". Czy ktoś z Was spotkał się gdzieś z fotografiami takich obiektów, czy jest to jakiś dający się sklasyfikować standardowy typ, czy jest to faktycznie rodzaj schronu bojowego z ulic miast, czy też może obiekt wartowniczy z terenów obozów?

: 2013-10-22, 16:48
autor: Kandzio
W Kaliszu jest kilka podobnych schronów. Fotki z : https://www.facebook.com/groups/przedmosciekalisz/

Obrazek

Obrazek

Obrazek

: 2013-10-22, 19:55
autor: TomekM
Poniżej StĂźtzpunktplan Festung Warschau z grudnia 44, punkty te były umocnione obiektami określonymi jako MG.- Ringstände (więc pewnie chodzi o R58c) w liczbie od 2 o 6 szt na punkt. Wg zestawienia z 26. 12. 1944 r gotowych było 115 szt, w budowie było jeszcze 49 szt