Oblicza Twierdzy - Kraków 1846-1918

alka
Posty: 9
Rejestracja: 2011-04-19, 19:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: alka »

zwiedziłam wystawę. bardzo mi się podobała mapa z diodami. Jejku chce taką. Tak ładnie można było podświetlić sobie obiekty!!
i piękne makiety były też bym chciała mieć je. Malusie żołnierzyki ale tak realnie wygladały...
no i po okopie można przejść!!
a co do cysterny to szkoda że nie dają z niej wody ;/
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

No więc - jak zwykle: veni, vidi, vqrvi...

Całość sprawia wrażenie kolejnej wystawy zrobionej w myśl świętej zasady muzealników nie tylko polskich, że widza trzeba oszukiwać pokazując mu nie to, jak było naprawdę, tylko jak według muzealników miało być.

Alka - ta mapa to porażka, to jest niedokończona wersja robocza. Przyjrzyj się - część obiektów z zaznaczeniem narysu działek, część nie. Część rozrysowana porządnie, część schematycznie. Większość źle doskalowana, przesunięta o około 1,5 cm, niektóre nie zaznaczone na mapie w ogóle. W zasadzie całość do wymiany, ilość koniecznych poprawek ją dyskwalifikuje.

Makiety - malowanie fortów (kamuflaż) według fantazji własnej autora makiet, ale na 99% ahistoryczne. Dziur w ziemi, tj. fortyfikacji polowej, na dioramie z Kosocicami i Baryczą o dużo za dużo.

Okop - profil zupełnie nie ten, za głęboki, bez ławki strzeleckiej, bez stanowisk strzeleckich, w zasadzie nie wiadomo co za okop i z której wojny...

Jezu, czemu jak ktoś coś robi, to nie robi tego porządnie, tylko spychotekę odwala na zasadzie "ludzie i tak się nie kapną"....
TANI KALENDARZOWY KICZ FOTOGRAFICZNY
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Krakał też był i zwiedzał, wiec pytanie czy sa podpisy pod makietami i innymi "eksponatami"?
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
alka
Posty: 9
Rejestracja: 2011-04-19, 19:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: alka »

nie ma!! można si tylko domyślać który fort z makiety jest tym w rzeczywistości. zwłaszcza że przez te lata forty niszczały... a moze to są zmyslone obiekty??
alka
Posty: 9
Rejestracja: 2011-04-19, 19:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: alka »

Oj Krakał mi się podobało. Nie znam się aż tak na tematyce żeby widzieć tyle niedociągnięć co znawca. Może masz rację
Awatar użytkownika
marooda
Starszy redaktor
Posty: 1333
Rejestracja: 2008-12-26, 21:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marooda »

krakał pisze:No więc - jak zwykle: veni, vidi, vqrvi...

Całość sprawia wrażenie kolejnej wystawy zrobionej w myśl świętej zasady muzealników nie tylko polskich, że widza trzeba oszukiwać pokazując mu nie to, jak było naprawdę, tylko jak według muzealników miało być.
Krakał, święte słowa. Niestety... :-( :shock: :evil:
Choroba ta dotknęła też jedną ze słynniejszych ekspozycji szacownego muzeum. Ze względu na dobre stosunki z ww., nie będę wymieniał nazwy. ;-) Niestety, mimo, że zostali o błędach, nic nie zrobili, aby je skorygować. :-( :-?
FS
Początkujący
Posty: 70
Rejestracja: 2009-04-28, 10:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: FS »

Wobec recenzji postanowiłem na własne oczy obejrzeć rzeczoną wystawę. Generalnie nie odebrałem całości aż tak negatywnie - oto garść luźnych uwag (notatek i fotografii nie wykonywałem):

Prezentacja multimedialna– za dużo źródeł dźwięku, do tego prelekcja niezsynchronizowana dla poszczególnych telewizorków, w efekcie między jedną a drugą salą tworzy się niemiły, nieczytelny bełkot – po krótkiej chwili przestałem w ogóle zwracać uwagę na prelekcję, starając się zignorować hałas;

Mapa– w legendzie dopatrzyłem się pewnej niekonsekwencji – wymienione są zarówno dzieła zachowane, jak i nie istniejące, ale zasady tej nie utrzymano dla bram fortecznych – figurują tylko zachowane, oraz zespół dzieł 3a-3b, co do klasyfikacji którego jako „ostrogów bramnych” byłbym sceptyczny; dla kawern „Kosocice” i „Rajsko” pokazano ten sam schemat rzutu, właściwy chyba tylko dla kawerny „Kosocice”… itp.
Rysunki dzieł są na samej planszy niezbyt czytelne, może wystarczającą funkcję informacyjną pełniłyby same podświetlane diody umieszczone na ortofotomapie… byłoby prościej, jaśniej i mniej okazji do błędów.

Makiety i dioramy – moim zdaniem najbardziej atrakcyjny element wystawy. Schemat działania cysterny interesujący. Dlaczego jednak przy pozostałych makietach brak podpisów i podstawowych informacji, przecież "bawiąc" mają "uczyć"? Może wtedy łatwiej byłoby stwierdzić, jakie wydarzenie ilustruje diorama z grupą kosocicką? Czy bardziej odpowiednia byłaby diorama pokazująca szturm na pozycję wysuniętą "Kaim" (wtedy pole do popisu w rekonstrukcji umocnień polowych, tutaj przesadzonych - a pas przeszkód znowu zbyt skromny), ewentualnie szarżę kozacką na baterie pozycji w Świątnikach Górnych?
Co do samych fortów kosocickich – irytuje mnie i dziwi decyzja „obcięcia” modelu dzieła wschodniego, bez pokazania tradytora (!) i końcowego odcinka fosy czołowej z drugą kazamatą; skoro diorama jest tak nasycona detalami, to brakuje worków z piaskiem i tarcz dla strzelców na stropodachach fortów, oraz daszków przeciwszrapnelowych na wałach. W końcu – dlaczego pomocy lekarskiej rannym udziela się na dziedzińcu fortu, skoro lokal opatrunkowy z izbą chorych znajdował się w przyziemiu koszar?
Kamuflaż nie jest najgorszy, podejrzewam że inspirowany historycznym (np. rys.1 „Vezzena”), choć z innego teatru wojny – skłaniałbym się jednak ku bardziej geometrycznym układom plam i to chyba w konfiguracji "zimowej", wnioskując po reliktach zachowanego malowania na przeciwstoku (np. rys. 2 „Garda”)

Okop – sądzę, że spokojnie można zrezygnować z tego elementu, tym bardziej, że jak wspomniano wcześniej, nijak się ma do prawdy. Jest to element niepotrzebny – o ile np. makieta okopu wykonana w Królewskim Muzeum w Brukseli „przenosi” zwiedzającego z nobliwych sal w inne realia, to tutaj przecież entourage jest jak najbardziej autentyczny – jesteśmy we wnętrzu fortu, z wątkami ceglanych i kamiennych murów, oraz charakterystycznym chłodem 8-)

FS
Załączniki
vezzena.jpg
vezzena.jpg (110.29 KiB) Przejrzano 15488 razy
garda.jpg
garda.jpg (102.29 KiB) Przejrzano 15488 razy
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Wieczorem cos napisze na temat wystawy.

Fs brak podpisów i tabliczek informacyjnych, bo wystawa nadal jest w trakcie budowy. Wszystko ma byc dopiete na oficjalne otwarcie.
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Zaproszenie na otwarcie wystawy

Post autor: Darula »

MSMH Rawelin przez moja osobe otrzymał zaproszenie na otwarcie wystawy na Kopcu Kościuszki - Twierdza i miasto Kraków 1846-1918.
Impreza poważna i z pompą - bedzie Prezydent Majchrowski i cała miejska śmietanka.
Zaproszenia mam dla wszystkich członków Stowarzyszenia - przy okazji rozdam :-P ;-)
Załączniki
zap.jpg
zap.jpg (65.3 KiB) Przejrzano 15453 razy
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Jenny

Post autor: Jenny »

Tyle się naczytałam Waszych opinii, że aż pójdę zobaczyć :-> A u Grześka dzień później? :-P Impreza za imprezą :roll:
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Z centrum mogę 3 osoby zabrać :arrow:
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
TomekM
Ekspert
Posty: 3166
Rejestracja: 2011-04-19, 07:24
Lokalizacja: Kraków

Post autor: TomekM »

A prezenty na dzień dziecka będą? :mrgreen:
Ja też z chęcią zobaczę
Awatar użytkownika
adam
Redaktor
Posty: 695
Rejestracja: 2010-06-18, 10:43
Lokalizacja: Bolechowice
Kontakt:

Post autor: adam »

mmm, moze tez sie pojawie :-) taka okazja.. Olge moge zabrac?
Jenny

Post autor: Jenny »

Tomek, będą pewnie rozdawać grzecznym dzieciom mini moździerze :->
TomekM
Ekspert
Posty: 3166
Rejestracja: 2011-04-19, 07:24
Lokalizacja: Kraków

Post autor: TomekM »

Pomalowane nie na ten kolor co powinien być? :-P
To ja nie chcę :mrgreen:
ODPOWIEDZ