Muzeum Armii Krajowej

TomekM
Ekspert
Posty: 3166
Rejestracja: 2011-04-19, 07:24
Lokalizacja: Kraków

Muzeum Armii Krajowej

Post autor: TomekM »

Miałem dzisiaj okazję zobaczyć wystawę stałą w Muzeum Armii Krajowej i oto moje wrażenia "na gorąco".
Po pierwsze bardzo dobrze, że w końcu powstało muzeum dokumentujące i prezentujące historię Armii Krajowej, bardzo fajnie, że przy okazji uratowano i odremontowano budynki Twierdzy Kraków. Ekspozycja urządzona w stylu dominującym obecnie w nowo otwieranych muzeach: dużo multimediów, ekranów, prezentacji itp. Dużo ciekawych eksponatów broni, dokumentów, zdjęć, rekonstrukcja Vickersa i V2 z fragmentami z wykopków.
Niestety dzisiaj ciężko się było skupić na dokładnym oglądnięciu i przeczytaniu licznych tekstów, bo frekwencja była bardzo duża.
Do tej beczki miodu muszę niestety dołożyć sporą łyżkę dziegciu.
Niestety jest wiele niedoróbek, które trochę denerwują przy oglądaniu: wiele eksponatów nie jest opisanych, w tekstach pojawiają się literówki, część prezentacji nie działała, w niektórych brakowało głosu, opisy niektórych ekspozycji mocno nieuporządkowane np. przy dużej ekspozycji broni karabin umieszczony w lewym górnym rogu gabloty miał opis w prawym dolnym i na odwrót, więc szukanie opisów co jest co było dużym wyzwaniem. Do tego osoby dobierające kolorystykę i materiały z których wykonane są plansze też się nie popisały. Część plansz bardzo słabo czytelna (zwłaszcza teksty angielskie) bo czcionki bardzo małe i za jasne, oświetlenie w niektórych miejscach też źle zamontowane uniemożliwiające praktycznie czytanie, część tablic (np dotyczących V2) zrobione na przeźroczystym pleksi co przy tamtejszym oświetleniu powoduje, że odczytanie tekstu graniczy z cudem.
Mam nadzieję, że te niedoskonałości są spowodowane pośpiechem związanym z terminem otwarcia i za jaki czas zostaną poprawione, choć uważam że otwieranie ekspozycji przy tak dużej ilości niedoróbek jest bardzo poważnym błędem, bo moje odczucie po zwiedzeniu (pobieżnym) tej wystawy nie jest zbyt dobre.
Mam natomiast zamiar wybrać się tam jeszcze raz gdy już będzie trochę "luźniej" i będzie można spokojniej postudiować zaprezentowane materiały, no i miejmy nadzieję, gdy wystawa zostanie dopracowana.
A tu kilka fotek:
Załączniki
IMG_4586.JPG
IMG_4586.JPG (92.21 KiB) Przejrzano 8469 razy
IMG_4585.JPG
IMG_4585.JPG (91.82 KiB) Przejrzano 8469 razy
IMG_4582.JPG
IMG_4582.JPG (86.77 KiB) Przejrzano 8469 razy
IMG_4583.JPG
IMG_4583.JPG (79.19 KiB) Przejrzano 8469 razy
IMG_4581.JPG
IMG_4581.JPG (83.13 KiB) Przejrzano 8469 razy
IMG_4580.JPG
IMG_4580.JPG (94.55 KiB) Przejrzano 8469 razy
IMG_4568.JPG
IMG_4568.JPG (90.92 KiB) Przejrzano 8469 razy
IMG_4569.JPG
IMG_4569.JPG (85.14 KiB) Przejrzano 8469 razy
IMG_4573.JPG
IMG_4573.JPG (70.27 KiB) Przejrzano 8469 razy
IMG_4588.JPG
IMG_4588.JPG (106.5 KiB) Przejrzano 8469 razy
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
TomekM
Ekspert
Posty: 3166
Rejestracja: 2011-04-19, 07:24
Lokalizacja: Kraków

Post autor: TomekM »

No to moje odczucia nie były odosobnione....
A w kwestii broni, skoro jeszcze sporo im zostało jak wynika z artykułu, to w takim razie zgromadzili tego straszne ilości. Bo miałem takie wrażenie, że na ekspozycji każdą wolną przestrzeń dopełniali właśnie tego typu eksponatami, czasami nie do końca wiadomo dlaczego np w gablotce dotyczącej gospodarczej eksploatacji terenów GG też eksponowany jest pistolet. Albo jest to klasyczna "zapchaj dziura", albo autor miał jakąś głębszą myśl a ja strasznie niedomyślny jestem ...
Awatar użytkownika
kiler
Użytkownik
Posty: 159
Rejestracja: 2009-02-25, 17:14
Lokalizacja: GRH Siedemnasty

Post autor: kiler »

Broni mają w ch... i ciut ciut, bo praktycznie całe muzeum powstało po tym jak jakiś Żołnierz AK wyjawił okupacyjną dziuplę, pod warunkiem że cała broń stamtąd nie będzie dezaktywowana i pozostanie w jednym muzeum. Taką historię usłyszałem w każdym razie w czasach, kiedy częściej tam bywałem.
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
TomekM
Ekspert
Posty: 3166
Rejestracja: 2011-04-19, 07:24
Lokalizacja: Kraków

Post autor: TomekM »

No i niestety sprawdza się czarny scenariusz 5 tys metrów powierzchni ekspozycyjnej, zainwestowane 15 mln złotych w remont budynku i przygotowanie wystawy i ..... max 10 zwiedzających dziennie.
http://lovekrakow.pl/artykuly/problem-z ... e_438.html
ODPOWIEDZ