Konferencja "Fortyfikacje II w.ś. ..." , Zabierzów

Shiman
Ekspert
Posty: 3332
Rejestracja: 2008-12-30, 20:05
Lokalizacja: KR

Post autor: Shiman »

Widzisz Jacku, wszystko zazwyczaj jest dobrze gdyby prowadzacy poszczegolny blok w momencie przekroczenia czasu wstaje i mowi - prosze konczyc. W przeciwnym razie sie rozchodzi.

Nie podobala mi sie jedna rzecz - jeden z glownych organizatorow sam sie nie dostosowal do limitu czasu (prawie 1 h), chcial zebysmy my jeszcze skrocili swoj a sam przedstawil cos co nie miesci mi sie w zadne ramy. Ani smieszne to nie bylo, a plakac to sie chcialo nad poziomem rzekomo naukowym (i nie chodzi mi o Ciebie)...
herring
Nowy
Posty: 26
Rejestracja: 2009-01-16, 19:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: herring »

Witam wszystkich,

Jako współorganizatora bardzo mnie cieszy fakt , że sie wszystkim podobało. Zależy mi na tym, żeby referaty - zarówno te, które są mi bliższe jak i dalsze - miały dobry poziom.

Które referaty Waszym zdaniem miały poziom rzekomo naukowy, nad którym chciało sie płakać? Autorzy referatów z pewnością sa ciekawi, jak zostały one odebrane.

pozdrawiam.
Jenny

Post autor: Jenny »

Podsumowując-dobra robota :-) Bardzo fajnie wszystko wyszło. Wrzucam parę zdjęć :->
Załączniki
z15.jpg
z15.jpg (68.38 KiB) Przejrzano 8154 razy
z14.jpg
z14.jpg (40.36 KiB) Przejrzano 8154 razy
z13.jpg
z13.jpg (67.04 KiB) Przejrzano 8154 razy
z11.jpg
z11.jpg (65.26 KiB) Przejrzano 8154 razy
z10.jpg
z10.jpg (43.54 KiB) Przejrzano 8154 razy
z9.jpg
z9.jpg (79.31 KiB) Przejrzano 8154 razy
z8.jpg
z8.jpg (58.91 KiB) Przejrzano 8154 razy
z7.jpg
z7.jpg (59.29 KiB) Przejrzano 8154 razy
z6.jpg
z6.jpg (56.15 KiB) Przejrzano 8154 razy
z5.jpg
z5.jpg (56.7 KiB) Przejrzano 8154 razy
z4.jpg
z4.jpg (81.17 KiB) Przejrzano 8154 razy
z3.jpg
z3.jpg (71.9 KiB) Przejrzano 8154 razy
z2.jpg
z2.jpg (45.61 KiB) Przejrzano 8154 razy
z1.jpg
z1.jpg (76.4 KiB) Przejrzano 8154 razy
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

W odpowiedzi na post Heringa kilka moim spostrzeżeń konferencyjnych :-P

Bardzo ciekawe i bliskie (z racji zajmowania sie dwoma obiektami R668) były referaty dotyczące niemieckich fortyfikacji z lat 1944/45.
-pozycja b1 odcinek południowy (Maciej Sledziński)
-pozycja b1 - Rudawa i okolice (Jacek Stefański)
-niemieckie fortyfikacje z 1944 w Beskidzie Myślenickim (Piotr Sadowski)
Szczególnie ten ostatni temat mnie bardzo zainteresował, gdyż na opisywanych terenach mieszka moja rodzina, a dziadek brał udział w budowie tych umocnień (żeby poskromić komentarze - nie z własnej woli). Poświęcając ostatnie wakacje w wolnym kraju w lipcu i sierpniu 1939r na ochotnika budował schrony na Polesiu…. ale to już inna historia.
Szkoda tylko, że referaty Maćka i Jacka były już – choć w innej formie – prezentowane na spotkaniach TPF-u. Wysoko, tez oceniam referaty kolegów z wybrzeża – Andrzeja Ditricha i Marcina Dudka. Przyznam, że przy „Artylerii przeciwpancernej ….” zrobiłem sobie przerwę i podziwiałem makiety Henia. Zapoznałem się z materiałem w publikacji i teraz bardzo żałuję, że nie było mnie w tym czasie na sali.

Moim zdaniem referaty o problematyce konserwatorskiej, czy też adaptacji foru Prokocim nie były tak interesujące. Może z racji tego, że już nasłuchałem się o wielkich planach adaptacyjnych, które z braku kasy nigdy nie zostaną zrealizowane. A tak zapewne będzie z fortem Prokocim… wszelkiego rodzaju dodacje pokrywają jedynie planowanie. Szkoda tylko, że spod stosu wielu planów, koncepcji i projektow adaptacji autorzy nie widzą coraz gorszego stanu materii. Może warto niemałe kwoty przeznaczone na futurystyczne wizje projektantów przeznaczyć na doraźne zabezpieczenie tego co jeszcze można uratować. Przypuszczam, że plany przeznaczenia fortu Prokocim na siedzibe dinozaurów i innych okazów przyrodniczych kosztowały podatników ok.200 000zł., a forty dalej niszczeją. Referat p. Jaskółowskiego trochę nie trzymał się tematu przewodniego. Bo jak się ma tułaczka artylerzysty po Galicji w czasie I wojny światowej do „fortyfikacji II wojny światowej…”. Zresztą jak sam autor przyznał przygotowany na kilka godzin przed konferencją. Gdyby go nie było, może autor przespałby spokojnie noc i wypoczęty pojechał do Wiednia...
Materiał pana Sadowskiego dotyczący tematu zagospodarowania fortyfikacji, a może nawet w dużym stopniu ironicznie wytykającym błędy przy przystosowaniu tych obiektów do ruchu turystycznego o ile ciekawy, to dla środowiska krakowskiego już znany.

Podsumowując konferencja bardzo udana, treściwa w różnorodność tematów i informacji. Brakowało mi tylko referatów przygotowanych przez osoby, które maja doświadczenie w zagospodarowaniu fortyfikacji. Np. kogoś z Pro Fort…, która to organizacja ma na swoim koncie kilka odnowionych obiektów. Wiem, że w wielu rejonach naszego Kraju działają grupy zajmujące się takiego typu obiektami. Niestety nie dowiedziałem się jak dobrze to zrobić, czego się wystrzegać, jakie metody stosować, czy odtwarzać, czy też adaptować na potrzeby współczesnego turysty, czy zachować stan dzisiejszy, czy dążyć do stanu z lat wojny lub co by było gdyby…. itd.

Jeszcze raz chciałbym podziękować organizatorom za trud i zaangażowanie w przygotowanie konferencji. Mam nadzieje, że już myślicie o kolejnym projekcie.

P.S. Mam małą prosbę do organizatorów: poprosze o adres meilowy do kol. Ditricha z Sopotu - mam mu cos wysłac i nie wiem gdzie i jak :roll:

Pozdrawiam.
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
Awatar użytkownika
Łukasz
Ekspert
Posty: 2526
Rejestracja: 2009-01-02, 16:00
Lokalizacja: Kressendorf

Post autor: Łukasz »

Jeśli o mnie chodzi to zgodze się z przedmówcą. Wykład Pana Dudka trafił do mnie bez dwóch zdań. Rewelacyjne zdjęcia, bardzo dobrze przedstawiony materiał - naprawdę super.
Na temat referatu Jacka nie będę pisał (bo pisałem już p[o spotkaniu TPFu) ale dalej twierdzę że był dobry. Referat Macieja Sledzińskiego przybliżył mi "ogrom" linii b1 choćby z racji, że temat znam tylko pobieżnie.

Działo vs artylerzysta - wzloty i upadki na podmokłym terenie... nie nie nie i jeszcze raz nie, a przynajmniej nie w takiej formie. Od początku, na spokojnie, przy kawie i bez pośpiechu to tak. Ale szybkostrzelność szyłki i zbyt "dokładna" mapa, zamazały mi wszystko. Referat ciekawy, ale przekazujący zbyt wiele informacji. Poza Krakowem, nie zapamiętałem, żadnej miejscowści przez które bohater z armatami się przewijał.
Awatar użytkownika
Darula
Mistrz
Posty: 9088
Rejestracja: 2008-12-21, 17:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Darula »

701
Załączniki
701-5.jpg
701-5.jpg (48 KiB) Przejrzano 8124 razy
701-4.jpg
701-4.jpg (32.59 KiB) Przejrzano 8124 razy
701-3.jpg
701-3.jpg (40.68 KiB) Przejrzano 8124 razy
701-2.jpg
701-2.jpg (48.66 KiB) Przejrzano 8124 razy
701-1.jpg
701-1.jpg (51.27 KiB) Przejrzano 8124 razy
Człowiek zniesie wszystko prócz jajka.
.............................................................
www.rawelin.org
www.facebook.com/dariusz.krzysztalowski/
krakał
Redaktor
Posty: 652
Rejestracja: 2009-03-18, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krakał »

A ja powiem tak - nie pogratulowałem Maćkowi i Jackowi zaraz po konferencji, choć miałem okazję... Więc czynię to teraz, za to na piśmie.

Uważam, że wszystkie referaty były niezłe i na dobrym poziomie. Większość na bardzo dobrym poziomie. Pewne minusy - Prokocim (brak prezentacji), także materiał o tajności polskich przygotowań wojennych mógł być pokazany lepiej - ale temat arcyciekawy.

Prezentacje absolutnie świetne: Sadowski, Linia b1 Maćka Śledzińskiego, Linia Mołotowa teamu Rawelin.

Referat Jaskółowskiego, aczkolwiek nie w temacie, ale dla mnie bardzo ciekawy, jako dla skrzywionego pierwszowojennie i to jeszcze austriacko, a do tego krakowsko.

W sumie - gratulacje dla wszystkich, wielkie brawa dla organizatorów. Obsuwą czasową się nie przejmujcie - jeszcze nie było konferencji bez obsuwy... choć należy je ograniczać.

Jeszcze raz gratulacje :!: :!: :!: I wielkie dzięki. I brawa dla Jurka Sadowskiego, za sprawnie, profesjonalnie i terminowo zrobiony tom konferencyjny. Z reguły takie materiały ukazują się z wielomiesięcznym, nawet kilkuletnim opóźnieniem, a tu w dniu konferencji dostaliśmy materiał do ręki... Wow!
Zablokowany