Ks. Władysław Gurgacz - kapelan "żołnierzy wyklętych,,

elias
Użytkownik
Posty: 170
Rejestracja: 2009-01-04, 20:12
Lokalizacja: Kraków

Ks. Władysław Gurgacz - kapelan "żołnierzy wyklętych,,

Post autor: elias » 2014-04-09, 18:37

Instytut Pamięci Narodowej oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają na spotkanie Ks. Władysław Gurgacz - kapelan żołnierzy wyklętych. W dyskusji wezmą udział ks. Seweryn Wąsik SJ oraz dr Dawid Golik. Spotkanie poprowadzi Roman Graczyk.

Postać księdza Gurgacza, kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców, wychodzi z zapomnienia. Przez lata był niewygodny. Z oczywistych powodów - dla władzy komunistycznej, która skazała go na śmierć. W pewnym stopniu także dla zgromadzenia księży jezuitów, które w krytycznym momencie (w l. 1948-1949), lękając się represji wobec innych kapłanów, odcięło się od swego współbrata.

Ks. Władysław Gurgacz był kapłanem nietuzinkowym. Moralnym rygorystą, który wymagał od siebie maksimum tego, co mu nakazywała jego wiara. Ten wrażliwy i słabego zdrowia człowiek decyduje się pójść "do lasu", by towarzyszyć żołnierzom antykomunistycznego podziemia. Podejmuje tę decyzję w momencie, gdy perspektywy wywalczenia niepodległości Polski są już znikome. Głównym motywem jego decyzji jest troska o zbawienie wieczne młodych ludzi. Jezuita wie, że w warunkach partyzantki wystawieni są oni na liczne pokusy i uważa, że mocą swojego duszpasterskiego autorytetu potrafi ich ochronić od niejednego moralnego błędu. Postanawia być z nimi aż do końca; i tak się rzeczywiście dzieje. Schwytany przez UB wraz z kolegami z oddziału, zostaje osądzony w pokazowym procesie, skazany na śmierć i stracony.

Jaka była duchowość tego niezwykłego kapłana? Jaka była jego ewolucja? Jak postrzegał swoją misję polskiego księdza w czasach, gdy na Polsce zaciskała się obręcz totalitarnego zniewolenia? O tym chcemy rozmawiać 16 kwietnia w Bibliotece przy Rajskiej.

16 kwietnia 2014 r., Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, przy ul. Rajskiej 1, (sala 315, III piętro), godz. 18.00.

Pretekstem do spotkania jest wydana niedawno książka: Dawid Golik, Filip Musiał, "Władysław Gurgacz - jezuita wyklęty" (Wydawnictwo WAM, Kraków 2014), którą będzie można w trakcie dyskusji.

https://www.youtube.com/watch?v=UXKn_5xOCuQ

Pozdrawiam Was serdecznie i zapraszam,

Dawid/elias
Załączniki
gurgacz.jpg
gurgacz.jpg (106.16 KiB) Przejrzano 1977 razy
Ostatnio zmieniony 2014-04-09, 19:04 przez elias, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
lipton
Ekspert
Posty: 2572
Rejestracja: 2008-12-29, 16:17
Lokalizacja: Nova Sandecz

Post autor: lipton » 2014-04-11, 11:05

Wpisane w kalendarz, postaram się dotrzeć!
Polka na erkaem i granaty... Orkiestra tusz!

TomekM
Ekspert
Posty: 3166
Rejestracja: 2011-04-19, 07:24
Lokalizacja: Kraków

Post autor: TomekM » 2014-04-17, 08:13

Bardzo się cieszę że udało mi się dotrzeć na spotkanie i to z kilku powodów. Po pierwsze bardzo rzeczowe i merytoryczne podejście do omawianych tematów ze strony autorów książki. Z drugiej strony wg mojej oceny spotkanie pokazało, że niestety dalej są osoby (i instytucje), które mają kłopoty z nazywaniem pewnych rzeczy po imieniu i wolą nie do końca jasne tłumaczenie się niż posypanie głowy popiołem i rozliczenie ze swoją przeszłością. Przede mną lektura książki, mam nadzieję że równie ciekawa jak wczorajsze spotkanie ;-)

Zablokowany